Szukaj

Wyjątkowa wystawa fotografii Zbyszka Łaty – Kalwaryjska Droga

Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii, to dla wielu osób nieodłączny element Wielkiego Tygodnia. Jedną z takich osób jest Zbyszek Łata, który jednak nie jest zwykłym uczestnikiem tego wydarzenia. Od lat uwiecznia je na zdjęciach, lecz są to zdjęcia niezwykłe…

Można zapytać, dlaczego akurat te fotografie są wyjątkowe? Odpowiedź jest prosta: ponieważ przedstawiają nie samo Misterium, ale przede wszystkim ludzi je przeżywających. Jest na nich cała gama emocji, ale również głęboka wiara. Obrazują wyjątkowość tego wydarzenia, które pozwala przeżyć najważniejsze święta dla chrześcijan w sposób szczególny.

Z kolei sama wystawa zawiera przede wszystkim 18 zdjęć wybranych z kolekcji Zbyszka Łaty. Jednak to nie wszystko, bo obejrzeć można również film, na którym o Misteriach powiada o. Tarsycjusz Bukowski. Z kolei przeżycia pogłębia specjalnie w tym celu skomponowana muzyka Krzysztofa Ridana. Jednak najlepiej to wydarzenie zapowie sam autor fotografii:

“Jest zapisem fotograficznym wiary w wymiarze osobistym i społecznym. Pomimo że w Misterium Wielkiego Piątku biorą udział dziesiątki tysięcy ludzi, to jest to przede wszystkim osobista droga u boku cierpiącego Chrystusa.
Okiem obiektywu dyskretnie przyglądam się ludziom, ich gestom, spojrzeniu, wzruszeniu, zadumie i modlitwie. Chcę pokazać w tych fotografiach historię ludzi, każdego z nas, kto w Wielki Piątek myślami i sercem jest blisko Tajemnicy cierpienia i śmierci.
Oczywiście jest wielu ludzi, którzy traktują te Misteria jako atrakcję turystyczną, pewien ludowy folklor, ale te osoby już w kolejnym roku tam nie przyjadą. Wrócą ci, którym to Misterium pomaga w ich wierze.
Wystawa zaczyna się od zdjęcia wykonanego w kaplicy – Dom Kajfasza. Wokół niej o 6.00 rano zaczyna się Droga Krzyżowa. Kiedyś usiadłem tam z aparatem i patrzyłem jak ludzie w zadumie podchodzili do figury Chrystusa delikatnie ściskając jego ręce w geście bliskości.. Czułem, że to jest takie ludzkie, bo widziałem takie gesty w szpitalach, w sytuacjach kiedy jest nam trudno i ludzie chcą okazać swoje wsparcie.
Każde zdjęcie ma swoją historię. Pierwsze zdjęcia powstały na czarno-białych kliszach w 1999 roku, a ostatnie w ubiegłym roku.
Wystawie towarzyszy muzyka skomponowana przez Krzysztofa Ridana, w której autor wykorzystuje autentyczne śpiewy pątników.”  – napisał na potrzeby tego wydarzenia Zbyszek Łata.

Wystawę można obejrzeć w niedzielę w następujących godzinach: od 7 do 14 oraz od 16 do 20 a także przez cały Wielki Piątek. Znajduje się ona w sali numer trzy obok kościoła Arka Pana (od strony plebanii).

Ostatnio opublikowane na naszej stronie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Skip to content