Młodzi Przyjaciele!Już po raz dwudziesty szósty Chrystus zwołuje nas do źródeł chrzcielnych Polski. Zapraszam Was w sobotę 4 czerwca 2022 r. na Pola Lednickie! Po dwuletniej obecności, tylko on-line, mamy możliwość spotkania się znów na żywo. Tegoroczne Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 odbędzie się pod hasłem „Na krańce świata”.
Za tymi słowami kryje się pragnienie Pana Jezusa, który posłał swoich uczniów do głoszenia Ewangelii. Widzimy, z jakim rozmachem realizował to wezwanie św. Paweł i wielu innych chcących żyć na wzór apostołów. Wiemy, że te słowa dotyczą także każdej i każdego z Was.
Niech pomogą nam, również dziś, na nowo wybrać Chrystusa i umocnić się w wierze.
Tomasz Nowak OP
Duszpasterz XXVI Spotkania Młodych LEDNICA 2000
Taniec rozpoczyna się od młynka.
Specyficzny dla tej piosenki jest refren, w którym pokazujemy naszemu Ojcu w niebie, aby prowadził nas w naszym życiu. Drugim elementem refrenu są góralskie haczyki.
Drugi układ, który występuje tylko w tej piosence, to oko opatrzności (przez całą piosenkę wykonujemy go wspólnie, tworząc trójkąt z kciuka i palca wskazującego prawej ręki, ale ostatni raz wykonujemy go sami obiema rękami patrząc w niebo).
W piosence jest specyficzny taniec do słów refrenu oraz błogosławieństwo (pokazane na samym początku filmu): w imię Ojca (dłonie na czoło), w imię Syna (dłonie na serce) i Ducha (dłonie na ramiona). Wszystko bardzo ładnie pokazane na filmiku z próby tancerzy.
Taniec zaczynamy od falowania, które powtarza się podczas każdej zwrotki.
Każdy refren tańczymy tak samo: jedna ręka do góry, druga na serce. Po trzech powtórzeniach wykonujemy obrót i poczwórne klaśnięcie. W czasie solo instrumentalnego, tradycyjne już haczyki.
W tej piosence należy zapamiętać sekwencję gestów zaprezentowaną na początku filmiku: gest pokory (złożone ręce nad głową), gest ubóstwa (kołyska z rąk przed sobą), gest ufności (otwarte ramiona), gest miłości (ręce złożone na piersiach). Powtarza się ona w czasie każdego refrenu.
Po za tym mamy haczyki oraz słoneczko (taniec w parach lub w kilka osób, kiedy wszyscy dotykają się dłońmi).
Pod koniec pojawia się jeszcze jeden element, delikatne falowanie (3:01 filmiku).
Pierwszym elementem tego tańca jest gołębica, jeden z symboli przedstawiających Ducha Świętego, w tym geście krzyżujemy swoje ręce tak, aby stworzyły one skrzydła i falujemy tymi skrzydłami w górę i dół oraz na boki. Następnie stoimy prosto, jedną rękę kładziemy na czoło, drugą rękę wyciągamy prosto w bok i wykonujemy obrót za nią, po czym klaszczemy w dłonie dwa razy, później zmieniamy ręce i wykonujemy ten element łącznie cztery razy.
W kolejnym kroku dobieramy się w pary, wyciągamy swoje prawe ręce i tworzymy z nich skrzydła gołębicy, w takiej figurze poruszamy się po okręgu, po czym zmieniamy ręce i robimy to samo łącznie cztery razy.
Dochodzimy do refrenu, w którym już stoimy osobno, ustawiamy się obok siebie w rzędach i wykonujemy krok odstawono-dosawny raz w prawo, raz w lewo dodatkowo falując rękami. Tak robimy przy pierwszym refrenie, natomiast gdy słyszymy refren po raz drugi znów wykonujemy krok odstawno-dostawny, ale jedną rękę przykładamy do ucha nasłuchując głosu Boga, a drugą wyciągamy do góry, jakbyśmy chcieli dotknąć nieba. Następnie na słowa „tak mówi Bóg, Duch wieje kiedy chce, zaufaj mu, pozwól by porwał cię” stoimy prosto w rzędach, jedną rękę uginamy do kąta 90 st. z otwartą dłonią, później zmieniamy ją na drugą. W kolejnym kroku krzyżujemy swoje ręce tak, aby powstały skrzydła gołębicy i falujemy nim. Wykonujemy tą figurę cztery razy.
Na początku ustawieni w rzędach przybijamy piątki osobo obok siebie.Gdy usłyszymy pierwsze słowa piosenki łączymy się w pary, wyciągamy palec (na prostym łokciu) i stykam go z palcem partnera. W takiej pozycji chodzimy po okręgu.
Następnie podczas refrenu wracamy do rzędów, z palców robimy znak zwycięstwa i pokazujemy nimi na niebo na zgiętych łokciach. W kolejnym kroku krzyżujemy ręce na piersi, następnie robimy cztery kroki do przodu z wyciągniętymi do góry ramionami i wracamy do tyłu robiąc dwa obroty. Powtarzamy to cztery razy.
Podczas zwrotki i refrenu wykonujemy te same kroki co wcześniej. Później ustawieni w rzędach z rąk robimy serca i „wyrzucamy” je do góry raz w prawą, raz w lewą stronę. Taniec kończymy haczykami.
Przez pierwsze sekundy piosenki stoimy i klaszczemy w dłonie, następnie poruszamy się w rytm muzyki. Na słowa „jestem” wyciągamy dłoń przed siebie i przeglądamy się w niej jak w lustrze.
Podczas refrenu ustawiamy się w rzędach. Ręce najpierw wyciągamy do przodu, później na boki i do góry. Następnie zaczynając od dołu dłońmi rysujemy koło, zatrzymujemy ręce nad głową. W takiej pozycji wykonujemy obrót. Następna zwrotka i refren wyglądają tak samo.
W kolejnym kroku łączymy się w pary, przykładamy do siebie prawe ręce i chodzimy po okręgu.
Stajemy w rzędach, łapiemy za ramiona osoby obok. Stawiamy prawą nogę z przodu, a lewą z tyłu. Bujamy się tak do końca refrenu.
W kolejnym kroku łączymy się w pary, przykładamy do siebie prawe ręce i chodzimy po kręgu.
Dzięki za odwiedzenie naszej strony. Pozostańmy w kontakcie, m.in. przez media społecznościowe.
Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski – Arka Pana
Kraków-Bieńczyce
ul. Obrońców Krzyża 1,
31-831 Kraków