GRUPA TANCERZY LEDNICKICH
STRONA DOBRA

Obejrzyj oficjalny film z Lednicy z roku 2019

XXVII Spotkanie Młodych Lednica 2000
3 czerwca 2023

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE

Kochani!

Cieszymy się, że po raz kolejny – już dwudziesty siódmy – możemy zaprosić Was 3 czerwca na Spotkanie Młodych nad Lednicą. W tym roku gromadzimy się wokół tematu Eucharystii. Prowadzić nas będzie hasło „Idź za Barankiem”. Widzimy w Ewangelii św. Jana Chrzciciela, który mówi: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 1,29). I idą najpierw za nim św. Jan i św. Andrzej, a potem kolejni Apostołowie. A dzisiaj przychodzi czas na nas! Mamy nadzieję, że my również, jako uczniowie Jezusa, odnajdziemy się w tym temacie. Pójdziemy za Barankiem, dokądkolwiek się uda, jak mówi o tym Księga Apokalipsy (Ap 14,1-5) i będziemy mieli szansę odkryć Jezusa takiego, jakim jest i jaki udziela się nam w Eucharystii.

Chcemy razem odkrywać Baranka Bożego. Chcemy razem odkrywać tajemnicę Eucharystii. A przede wszystkim chcemy razem odkrywać wspólną drogę, którą musimy przebyć, żeby Eucharystię odkrywać.

Eucharystia to wspólnota. Eucharystia potrzebuje wspólnego zgromadzenia, dlatego tym bardziej zapraszamy Was w tym roku na Lednicę. Mamy nadzieję, że wszyscy spotkamy się 3 czerwca 2023 r. pod Bramą Rybą na Polach Lednickich.

o. Tomasz Nowak OP
Duszpasterz XXVII Ogólnopolskiego
Spotkania Młodych LEDNICA 2000

Żródło: Lednica2023 – LEDNICA 2000

Tańce lednickie

Ojciec

Taniec rozpoczyna się odmłynka. 

Specyficzny dla tej piosenki jest refren, w którym pokazujemy naszemu Ojcu w niebie, aby prowadził nas w naszym życiu. Drugim elementem refrenu są góralskiehaczyki. 

Drugi układ, który występuje tylko w tej piosence, tooko opatrzności(przez całą piosenkę wykonujemy go wspólnie, tworząc trójkąt z kciuka i palca wskazującego prawej ręki, ale ostatni raz wykonujemy go sami obiema rękami patrząc w niebo). 

Amen

W piosence jest specyficzny taniec do słów refrenu oraz błogosławieństwo (pokazane na samym początku filmu): w imię Ojca (dłonie na czoło), w imię Syna (dłonie na serce) i Ducha (dłonie na ramiona). Wszystko bardzo ładnie pokazane na filmiku z próby tancerzy. 

Tak, tak, Panie

Taniec zaczynamy od falowania, które powtarza się podczas każdej zwrotki. 

Każdy refren tańczymy tak samo: jedna ręka do góry, druga na serce. Po trzech powtórzeniach wykonujemy obrót i poczwórne klaśnięcie. W czasie solo instrumentalnego, tradycyjne jużhaczyki. 

Nasze oczekiwania

W tej piosence należy zapamiętać sekwencję gestów zaprezentowaną na początku filmiku: gest pokory (złożone ręce nad głową), gest ubóstwa (kołyska z rąk przed sobą), gest ufności (otwarte ramiona), gest miłości (ręce złożone na piersiach). Powtarza się ona w czasie każdego refrenu. 

Po za tym mamyhaczykiorazsłoneczko(taniec w parach lub w kilka osób, kiedy wszyscy dotykają się dłońmi). 

Pod koniec pojawia się jeszcze jeden element, delikatne falowanie (3:01 filmiku). 

Tak, tak, Panie

Pierwszym elementem tego tańca jest gołębica, jeden z symboli przedstawiających Ducha Świętego, w tym geście krzyżujemy swoje ręce tak, aby stworzyły one skrzydła i falujemy tymi skrzydłami w górę i dół oraz na boki. Następnie stoimy prosto, jedną rękę kładziemy na czoło, drugą rękę wyciągamy prosto w bok i wykonujemy obrót za nią, po czym klaszczemy w dłonie dwa razy, później zmieniamy ręce i wykonujemy ten element  łącznie cztery razy. 

W kolejnym kroku dobieramy się w pary, wyciągamy swoje prawe ręce i tworzymy z nich skrzydła gołębicy, w takiej figurze poruszamy się po okręgu, po czym zmieniamy ręce i robimy to samo łącznie cztery razy. 

Dochodzimy do refrenu, w którym już stoimy osobno, ustawiamy się obok siebie w rzędach i wykonujemy krok odstawono-dosawny raz w prawo, raz  w lewo dodatkowo falując rękami. Tak robimy przy pierwszym refrenie, natomiast gdy słyszymy refren po raz drugi znów wykonujemy krok odstawno-dostawny, ale jedną rękę przykładamy do ucha nasłuchując głosu Boga, a drugą wyciągamy do góry, jakbyśmy chcieli dotknąć nieba. Następnie na słowa „tak mówi Bóg, Duch wieje kiedy chce, zaufaj mu, pozwól by porwał cię” stoimy prosto w rzędach, jedną rękę uginamy do kąta 90 st. z otwartą dłonią, później zmieniamy ją na drugą. W kolejnym kroku krzyżujemy swoje ręce tak, aby powstały skrzydła gołębicy i falujemy nim. Wykonujemy tą figurę cztery razy. 

Podnoszę głowę

Na początku ustawieni w rzędach przybijamy piątki osobo obok siebie.Gdy usłyszymy pierwsze słowa piosenki łączymy się w pary, wyciągamy palec (na prostym łokciu) i stykam go z palcem partnera. W takiej pozycji chodzimy po okręgu. 

Następnie podczas refrenu wracamy do rzędów, z palców robimy znak zwycięstwa i pokazujemy nimi na niebo na zgiętych łokciach. W kolejnym kroku krzyżujemy ręce na piersi, następnie robimy cztery kroki do przodu z wyciągniętymi do góry ramionami i wracamy do tyłu robiąc dwa obroty. Powtarzamy to cztery razy.  

Podczas zwrotki i refrenu wykonujemy te same kroki co wcześniej. Później ustawieni w rzędach  z rąk robimy serca i „wyrzucamy” je do góry raz w prawą, raz w lewą stronę. Taniec kończymy haczykami. 

Ty jesteś Drogą

Przez pierwsze sekundy piosenki stoimy i klaszczemy w dłonie, następnie poruszamy się w rytm muzyki. Na słowa „jestem” wyciągamy dłoń przed siebie i przeglądamy się w niej jak w lustrze. 

Podczas refrenu ustawiamy się w rzędach. Ręce najpierw wyciągamy do przodu, później na boki i do góry. Następnie zaczynając od dołu dłońmi rysujemy koło, zatrzymujemy ręce nad głową. W takiej pozycji wykonujemy obrót. Następna zwrotka i refren wyglądają tak samo. 

W kolejnym kroku łączymy się w pary, przykładamy do siebie prawe ręce i chodzimy po okręgu. 

Błogosławcie Pana

Stajemy w rzędach, łapiemy za ramiona osoby obok. Stawiamy prawą nogę z przodu, a lewą z tyłu. Bujamy się tak do końca refrenu. 

W kolejnym kroku łączymy się w pary, przykładamy do siebie prawe ręce i chodzimy po kręgu. 

Dołącz do grupy

Skip to content