Szukaj

CrossPost 2024: tworzymy „drużynę” Kościoła.

Jak oprócz uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali przeżyć jeszcze owocniej Wielki Post? Czy łatwiej nam będzie przetrwać w postanowieniach, które sobie wyznaczymy samodzielnie, czy wraz z innymi, którzy nas będą motywować i wspierać? Czy jesteśmy w stanie stworzyć taką „drużynę Kościoła”?

Już po raz kolejny ks. Marcin Filar, duszpasterz Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej wraz ze znanymi tik-tokerami Paulą Jakubik i Patrykiem Bożemskim stworzyli dla nas Crosspost  – planer, który pomoże nam jeszcze bardziej przeżyć czas Wielkiego Postu. W poprzednich latach wzięliśmy udział w „Treningu”, „Pojedynku” i „Sztafecie”. Natomiast tegoroczny planer nosi nazwę „Drużyna”. Postanowiłam zapytać ks. Marcina, pomysłodawcę i jednego z twórców Crosspostu skąd wzięła się inspiracja na tegoroczną nazwę, a także co będzie zawierał tegoroczny Crosspost.

Justyna Zięba: Szczęść Boże. Już po raz kolejny będziemy przeżywać Wielki Post z planerem CrossPostu. Proszę opowiedzieć skąd wziął się pomysł na tegoroczną nazwę planera i jakie ma to nawiązanie do Wielkiego Postu?

Ks. Marcin Filar: Jakie nawiązanie do Wielkiego Postu? Może nie tyle nawiązanie do Wielkiego Postu, co w ogóle do całego roku, który przeżywamy w kościele dlatego, że w tym przeżywamy rok duszpasterski pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, a CrossPost przeżywany pod hasłem „Drużyna” ma nam pomóc właśnie w tym, żeby odkryć Kościół jako drużynę, która jest razem, która się wspiera, w której każdy ma swoje miejsce. Siła drużyny leży w sile wszystkich jej członków, dlatego też szczególnie razem z Paulą i Patrykiem chcemy dotknąć w tegorocznym CrossPoście tajemnicy Kościoła.

J.Z: Czym różni się tegoroczny CrossPost od poprzednich? Czy jest coś, czego nie było w latach poprzednich?

Ks. Marcin Filar: Tak naprawdę rozwijamy tą formułę, która jest dobrze znana dlatego, że ona się przyjęła. Jedna zmiana, która zachodzi względem poprzedniego roku to, to, że filmiki na dany dzień będą publikowane już wieczorem wcześniej tak, żeby kolejny dzień móc już sobie zaplanować, spojrzeć sobie w planer co tam jest przygotowane, zapoznać się z zadaniem, a może już nawet zaplanować wykonanie tego zadania. Natomiast poza tym planer składa się z tych elementów, które były, znaczy w ogóle CrossPost składa się z tych elementów, które były, czyli: planer, playlista, wpisy na blogu, których w tym roku będzie trochę więcej i oczywiście nasze codzienne filmiki i niedzielne live’y o godzinie 20:00.

J.Z: Jak możemy zachęcić młodych ludzi do przeżywania tego szczególnego czasu Wielkiego Postu z naszym planerem i gdzie możemy go nabyć?

Ks. Marcin Filar: Myślę, że każdy, kto zetknął się z CrossPostem wie, że jest to wartościowe, wie, że są to materiały, które można dostosować do siebie. Jeżeli ktoś ma taką możliwość to warto podarować planer w prezencie. Planery są dostępne stacjonarnie w Krakowie i we Wrocławiu, ale można je zamówić także w sklepie internetowym Wydawnictwa Św. Stanisława. Jakby komuś nie udało się planera zdobyć, jakby nie udało się go zdobyć już na Środę Popielcową, to można zamówić tak, żeby przyszedł w trakcie, a nasze filmiki codzienne pomogą w tym, żeby mimo wszystko wykonać pracę, która jest w planerze na wcześniejsze dni i później sobie go uzupełnić.

 

Ostatnio opublikowane na naszej stronie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Skip to content