W czasach Wielkiej Wojny ludzie poszukiwali nadziei. Doświadczyli cudu. Inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, poruszającą opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan, do końca lutego można oglądać w Kinie Parafialnym Arka.
Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach Pierwszej Wojny Światowej. Do małej portugalskiej wioski Fátimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie, płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w takich okolicznościach troje dzieci z Fátimy doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich, jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fátimie roznosi się coraz dalej. Do wioski przybywają tysiące pielgrzymów, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.
Twórcy Fatimy pragną mimo wszystko przypomnieć światu o tej niezwykłej historii oraz niezmierzonej mocy wiary za pomocą filmu łączącego wszystko, co najlepsze w dzisiejszym kinie, z tradycyjnym przekazem na temat życia w braterstwie i pokoju. “Gdy usłyszałem po raz pierwszy o wydarzeniach w Fátimie, nie wiedziałem, jak się do tego odnieść. To było coś niesamowitego! – wspomina James T. Volk, producent. – Uświadomiłem sobie, że muszę zrobić wszystko, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tym cudzie. Uważam, że ta opowieść może się stać uniwersalnym mostem łączącym osoby różnych narodowości i wyznań. Skoro trójka niewinnych dzieciaków mogła głosić całemu pokoleniu przesłanie pokoju i nadziei, jestem pewien, że dzięki magii kina możemy powtórzyć to również współcześnie.”
Reżyserią Fatimy zajął się Marco Pontecorvo, który jest specjalistą od pracy z aktorami dziecięcymi. Pontecorvo zaczynał w branży wiele lat temu jako autor zdjęć filmowych i pracował między innymi przy serialu Gra o tron oraz filmie Johna Turturro Casanova po przejściach, ale zawsze chciał także reżyserować. W trakcie ostatnich dwóch dekad nakręcił kilka uznanych filmów i seriali, jednak Fatima była dla niego wyzwaniem większym od poprzednich.
Muzykę do Fatimy napisał niezwykle płodny włoski kompozytor Paolo Buonvino, wliczając Gratia Plena, fenomenalną pieśń wybrzmiewającą na napisach końcowych głosem tenora Andrei Bocellego. Ścieżka dźwiękowa do filmu została nagrana w legendarnym rzymskim studiu Forum Music Village, a wokal Bocellego dograno w jego prywatnym studiu w Toskanii. Pontecorvo przyznaje, że chciał muzyki współgrającej z otaczającą bohaterów naturą, a także podkreślającą jej mniej lub bardziej oczywiste piękno. „W partyturze Paolo słychać dźwięki natury. Skorzystał także w ciekawy sposób z żywiołów, wpisując w muzykę elementy wiatru czy deszczu spadającego na ziemię – informuje reżyser Fatimy. – W kluczowej scenie cudu mamy natomiast orkiestrę w pełni ukazującą swą muzyczną moc”.
Źródło: PRESSBOOK Rafael Film