Założyłeś okulary?

XIX Niedziela Zwykła

I czytanie: Mdr 18, 6-9

II czytanie: Hbr 11, 1-2. 8-12

Ewangelia: Łk 12, 35-40

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy podobni do ludzi oczekujących swego Pana, kiedy z uczty weselnej powróci, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę, powiadam wam: przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc będzie im usługiwał. Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie. A to rozumiejcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie złodziej ma przyjść, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie”.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Okulary. Jeżeli ktoś ma wadę wzroku, tak jak ja, to dzięki nim może wyraźnie widzieć świat. Ale jeżeli je zdejmę i przestaję widzieć wyraźnie, nie oznacza to, że rzeczywistość wokół mnie znika. Ona nadal istnieje, choć jej nie widzę. I właśnie o takich okularach czytaliśmy w liście św. Pawła.

Co takiego pozwala nam zobaczyć więcej? Co poprawia nasz wzrok? Wejdź w link do czytań i samemu znaleźć odpowiedź na te pytania. Albo czytaj dalej. Św. Paweł podaje przykład dwóch osób: Abrahama i Sary. Wiadomo, że Abraham usłyszał głos nieznanego mu Boga, ale uznał ten głos za godny wiary i by mu zaufać. I wyruszył na wędrówkę do Ziemi Obiecanej. Nie wiedział dokąd idzie. Poszedł w ciemno. Sara, jego żona, też usłyszała obietnicę, że będzie matką potomstwa licznego jak gwiazdy na niebie. I czy oboje tego doczekali? Nie. Święty Paweł wydaje się stawiać pytanie: czy zatem zostali oszukani przez Boga? Ale zaraz udziela odpowiedzi, że nie – oni widzieli, że obietnica Boża zaczyna się realizować. Założyli okulary, które pozwoliły im dostrzec to, czego inni nie widzieli.

Tymi okularami jest wiara, która jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy. To wiara pozwala nam dostrzec rzeczywistość Bożą. W ten sposób patrząc, łatwiej jest zrozumieć ludzi, którzy wyśmiewają naszą wiarę. Dlaczego? Bo kto nie spotkał w swoim życiu Boga i nie zachłysnął się Jego wspaniałością, kto nie zobaczył świta przez okulary Bożej perspektywy, ten nie zrozumie tego, co my tutaj robimy.

Tak było od początku istnienia Kościoła. Właśnie dlatego wybuchły krwawe prześladowania. Mówiło się, że chrześcijanie przeżywają uczty miłości i spożywają ciało swojego mistrza. Dla rzymian i żydów było to niezrozumiałe. Dlatego postawili sobie za punkt honoru, aby zniszczyć ten ruch założony przez Jezusa. A im bardziej z nim walczyli, on tym bardziej się rozwijał. Bo coraz więcej ludzi spotykało w swoim życiu Boga. Kolejni ludzie, którzy widzieli postawę męczenników, odkrywali prawdziwy skarb. Patrząc z perspektywy wiary na te wszystkie okropne bluźnierstwa, pozostaje nam jedynie modlitwa, której nauczył nas Jezus – Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. By Bóg zlitował się nad nimi i pozwolił im skruszyć lud, który skuł ich serca. 

Tam jest serce twe, gdzie jest skarb Twój. Co jest dla mnie ważne w życiu? Dla jednych są to pieniądze, dla drugich nieruchomości. Dla jeszcze innych rodzina, miłość, grupa przyjaciół. Jeszcze inni ponad wszystko cenią sobie opinię innych o sobie. A co jest moim skarbem? Ku czemu skłania się moje serce? To jest ważne pytanie dla każdego katolika: czy Jezus jest moim skarbem? Czy jest na górze mojej życiowej hierarchii? Czy było jakieś wydarzenie, które rozpaliło moją wiarę? Taki moment założenia okularów – kiedy nagle zaczynasz widzieć więcej i wyraźniej. Bez tego moja wiara może pozostać na płytkim poziomie a skarby z których mógłbym czerpać każdego dnia, pozostaną zasłonięte.

Autor:

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne komentarze do Pisma Świętego:

04

kwiecień

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #6"

Kazanie pasyjne
Niedziela Palmowa
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #5"

Kazanie pasyjne
V Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #4"

Kazanie pasyjne
IV Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

Baśń “Krawiec Niteczka” (Szkolny teatr “Na Przekór”)

Szkolny Teatr "Na Przekór" działa przy szkole w Przytkowicach od ponad dziesięciu lat. Co roku dzieci zaangażowane w ten projekt wystawiały dwa przedstawienia. Niestety, pandemia zatrzymała próby do kolejnego przedstawienia. Dlatego postanowiliśmy w tym roku zaprosić Was na przedstawienie w formie filmu. Premiera 4 lipca o godz. 17:00. (więcej…)

Czytaj więcej »

Organizacja Strefy Lednickiej.

Spotkanie Lednickie zbliża się już wielkimi krokami. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym odbędzie się ono w trybie on-line, ponieważ nie ma możliwości zgromadzenia tysięcy ludzi na jednym wielkim polu. Jednak, mamy nadzieję, że obostrzenia i warunki epidemiczne pozwolą nam spotkać się w małych grupach. Podpowiem wam dzisiaj, w jaki sposób…

Czytaj więcej »

Błogosławieństwo lektorów dekanatu kalwaryjskiego

W najbliższą sobotę (17 kwietnia) w Sanktuarium Pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie miało miejsce błogosławieństwo lektorów z parafii dekanatu Kalwaria Zebrzydowska. Do tej posługi w Kościele zostanie wprowadzonych 33 chłopaków. Do tego wydarzenia przygotowywali się już od początku roku szkolnego, z powodu pandemii uczestnicząc w kursie on-line. Odkrywali tajniki liturgii oraz Pisma Świętego a także…

Czytaj więcej »

Czytanie Męki Pana Jezusa w Niedzielę Palmową 2020

7:00 E: Kamil Mróz I, T: Maciej Kozieł (próba: godz. 6:40)   9:00 E: Dawid Ulman I, T: Maciej Doktor (próba: godz. 8:40)   11:00 E: Dawid Stawowy I, T: Damian Stawowy (próba: godz. 10:40)   17:00 E: Piotr Janicki I, T: Jacek Serwin  (próba: godz. 15:55) Ewangelia (Mk 15, 1-39) Męka naszego Pana Jezusa…

Czytaj więcej »

Zakończenie kursu lektorskiego w dekanacie kalwaryjskim

Dobiega końca kurs lektorski w dekanacie Kalwaria Zebrzydowska, do którego w tym roku przystąpiło prawie 40 ministrantów. Niestety, z powodu obostrzeń, kurs w dużej mierze odbywał się w trybie on-line. Udało nam się zrealizować część teoretyczną, odbyły się nawet internetowe spotkania z aktorem, p. Piotrem Piechą i p. neurologopedą, Joanną Madej. Niestety warunki pandemiczne uniemożliwiają…

Czytaj więcej »

Premiera coveru Driving License w wykonaniu Oliwii Kalety

Serdecznie zapraszam na premierę coveru utworu Driving License Olivii Rodrigo w wykonaniu Oliwii Kalety. Piosenka wraz z teledyskiem została przygotowana na IX edycję Walentynkowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej o Miłości pt. "My pandemii się nie damy, o miłości zaśpiewamy..." organizowanym przez Zespół Szkół CKU w Radoczy w 2021 roku, gdzie zajął I miejsce.   Utwór: Drivers…

Czytaj więcej »

ZANIM ZACZNIESZ...

... POMÓDL SIĘ DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen!