XXV Spotkanie Młodych LEDNICA 2000
5 czerwca 2021
“Usłysz”

 

Spotkajmy się w strefie Lednickiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Startujemy za:

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Hasło XXV Spotkania Młodych LEDNICA 2000„Usłysz” rozbrzmiewa w coraz szybszym i wciąż bardziej złożonym świecie. Jednak pytania człowieka wchodzącego w dorosłe życie pozostają proste i niezmienne od lat. Bo najważniejsze kwestie są ponadczasowe: kim jestem – dlaczego jestem – po co żyję – kim mam się stać?

Znawcy ludzkich tajemnic powiadają, że w poszukiwaniach własnej tożsamości bardzo pomaga wsłuchiwanie się w wewnętrzny głos serca. Ten głos, nazywany również wewnętrznym światłem, w tradycji chrześcijańskiej rozpoznajemy jako skarb sumienia. Sumienie od Boga pochodzi i jako Jego dar stanowi w nas wołanie nieba. W poszukiwaniach odpowiedzi na najważniejsze z pytań warto więc wsłuchiwać się w te wewnętrzne sygnały. Dlatego właśnie w tym roku poprowadzi nas na Lednicy zawołanie „Usłysz”. To jest też zaproszenie do słuchania, do wsłuchiwania się.

W poszukiwaniach odpowiedzi na najważniejsze pytania towarzyszył nam będzie Jan Chrzciciel. To mistrz ciszy, nauczyciel zasłuchania, prorok prostoty i przyjaciel Oblubieńca. Razem będziemy uczyć się dbać o przestrzeń zasłuchania w głos wewnętrznego sygnału nieba –sumienia. Biblia nazywa tę przestrzeń słuchania pustynią. Jan Chrzciciel opowie nam na Lednicy, jak sam uczył się na pustyni rozpoznawać i wybierać te inspiracje, które pomagają odkryć: kim jest człowiek – dlaczego jest – po co żyje i kim ma się stać. I jeśli tylko pozwolimy Janowi Chrzcicielowi poprowadzić się w drodze, usłyszymy i zobaczymy, jak wskazuje na Jezusa, mówiąc „oto Baranek Boży” – On jest odpowiedzią na wszystkie pytania świata.

Przeżyjmy Lednicę wspólnie
u Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Jak mogę przeżyć Lednicę w tym roku?

Przyjedź do Kalwarii​

Niestety nie będzie nam dane spotkać się wspólnie na polach lednickich. Ale możemy, z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarnych, spotkać się u Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zgłoś swój udział i poczekaj na potwierdzenie.​

Weź udział w transmisji

Sprawdź program transmisji z pól lednickich. Możesz oglądać ją w internecie (YouTube, Facebook). Niech to będzie przede wszystkim duchowe wydarzenie!

Ćwicz tańce​

Tańce lednickie nie są skomplikowanymi układami. Jednak trzeba je dobrze opanować. Możesz to zrobić w domu lub z przyjaciółmi. Wszystkie układy znajdziesz na YouTubie. Możesz skorzystać z naszego poradnika.​

Przeżyjmy Lednicę wspólnie
w Kalwaryjskiej Strefie Lednickiej

Witajcie kochani,

niestety, jak wiecie, w tym roku również nie będzie nam dane spotkać się na Lednicy. Jednak zapraszamy was na Strefę Lednicką, która będzie miała miejsce przy klasztorze w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jak będzie wyglądała Strefa Lednicka?

Ustawiamy się na parkingu przed ołtarzem polowym. Jeżeli pogoda nam pozwoli, to tańczyć będziemy na parkingu. Msza Święta i Adoracja Najświętszego Sakramentu również będą na ołtarzu polowym. Będziemy mieć swoje nagłośnienie i oświetlenie. Przy klasztorze stanie również nasza własna mini Ryba. Będziemy również łączyć się z centralą na Polach Lednickich i pozdrawiać tych, którzy będą oglądać transmisję. Oczywiście, trzeba będzie zachowywać wszystkie wytyczne sanitarne. Szczegółowy program przedstawiony jest poniżej.

Kto może wziąć udział w Strefie Lednickiej?

Niepełnoletni muszą pozostawać pod opieką pełnoletniego opiekuna. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja (przycisk poniżej).

Co muszę wziąć ze sobą?

Pamiętajcie, że może być zimno i mokro a spotkanie (jak zwykle) trwa do późna. Dlatego trzeba się ciepło ubrać. Wziąć coś przeciwdeszczowego. Można wziąć karimatę, aby mieć na czym usiąść lub uklęknąć w czasie Adoracji. Tak się przygotujcie, aby nie było potrzeby pożyczania różnych rzeczy od siebie. Obowiązkowym wyposażeniem jest też maseczka. I kilogramy dobrego humoru!

Jaki jest koszt udziału?

Koszt udziału w Strefie Lednickiej to 15 zł (pobierany podczas rejestracji na miejscu). W cenie wliczono symbol lednicki, koszt organizacji i wieczorny poczęstunek.

Pozdrawiam was serdecznie,
ks. Jarosław Gawęda

Godz.

Transmisja z Lednicy

Strefa Lednicka w Kalwarii

13:00

 

Próba tancerzy lednickich

14:00

Rejestracja uczestników

15:00

Koronka do Bożego Miłosierdzia

transmisja

15:30

Konferencja

transmisja

16:00

Tańce lednickie / czas spowiedzi / adoracja w kaplicy

17:30

Kolacja

18:00

Rozpoczęcie XXIV Spotkania Młodych

transmisja

18:30

Część 1 – PUSTYNIA

transmisja

19:30

Część 2 – SUMIENIE

transmisja

20:00

Eucharystia

Eucharystia na ołtarzu polowym

21:00

Część 3 – CHRYSTUS

transmisja

21:30

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Adoracja Najświętszego Sakramentu na ołtarzu polowym

21:45

Wybór Chrystusa

transmisja

22:00

Symboliczne przejście przez bramę tysiąclecia

Przejście przez mini Bramę III Tysiąclecia

Uwaga! W Strefie Lednickiej mogą wziąć udział tylko zapisane osoby.
Potwierdzenia są wysyłane ręcznie, dlatego prosimy o cierpliwość.

Nie czekaj! Zapisz się już teraz!
Zapisy przedłużono do 31 maja 2021 roku.

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
Termin zapisów już upłynął!

Weź udział w transmisji online

  • 12:00Anioł Pański z Pól Lednickich
  •  

  •  
  • 12.00Studio LIVE
  •  

  •  
  • 15.00Koronka do Miłosierdzia Bożego z Pól Lednickich
  •  

  •  15:45Konferencja „USŁYSZ” – o. Jacek Szymczak OP   16:15Studio LIVE   18.00Oficjalne rozpoczęcie jubileuszowego, XXV Spotkania Młodych LEDNICA 2000   18:30CZĘŚĆ I – PUSTYNIA
   Naszą w drogę w poszukiwaniu Bożego głosu w nas rozpocznie Litania wyjścia na pustynię, czyli modlitwa inspirowana postawą Jana Chrzciciela. Jan udał się na miejsce odludne, by tam rozważać głos Boga i przygotować się do powierzonej mu misji wskazania ludowi zapowiedzianego Mesjasza. Zachęceni tym przykładem pomodlimy się słowami Litanii, prosząc Boga o uzdolnienie nas do przyjęcia Jego głosu. Modlitwa zakończy się błogosławieństwem uszu, wzorowanym na obrzędzie Effatha, w którym zwyczajowo biorą udział dorośli przygotowujący się do chrztu.
   19:30
   CZĘŚĆ II – SUMIENIE
   Zainspirowani ewangeliczną historią spotkania Jana Chrzciciela z celnikami i żołnierzami, pomodlimy się za wspólnotę Kościoła, by, będąc oczyszczoną mocą Boga, była zawsze i dla wszystkich miejscem rozeznawania głosu usłyszanego w sumieniu. Tę część Spotkania zakończy wypowiedziany wspólnie Manifest prostoty, czyli nasza odpowiedź na wezwanie Jana Chrzciciela do „prostowania ścieżek Panu”. Chcemy w ten sposób wyrazić nasze pragnienie wsłuchiwania się w głos Pana, z poszanowaniem każdego człowieka i chęcią poszukiwania we wszystkim dobra.   20.00Msza Święta


    21.00CZĘŚĆ III – CHRYSTUS
   W trzeciej części Spotkania, po Eucharystii i momencie poświęconym św. Janowi Pawłowi II, nastąpi moment kluczowy – adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Wybór Chrystusa na naszego Pana i Zbawiciela. W symbolicznym geście, jak co roku, dokonany wybór przypieczętowany zostanie przejściem przez Bramę-Rybę.   21:30Adoracja Najświętszego Sakramentu. Akt wyboru Chrystusa   22:00Przejście przez Bramę-Rybę, Zakończenie

Ćwicz tańce

Układy są bardzo proste i składają się praktycznie z tych samych elementów. Możesz nauczyć się ich w domu lub tańcząc z przyjaciółmi.

"Ojciec"

Taniec rozpoczyna się od młynka.

Specyficzny dla tej piosenki jest refren, w którym pokazujemy naszemu Ojcu w niebie, aby prowadził nas w naszym życiu. Drugim elementem refrenu są góralskie haczyki.

Drugi układ, który występuje tylko w tej piosence, to oko opatrzności (przez całą piosenkę wykonujemy go wspólnie, tworząc trójkąt z kciuka i palca wskazującego prawej ręki, ale ostatni raz wykonujemy go sami obiema rękami patrząc w niebo).

"Amen"

W piosence jest specyficzny taniec do słów refrenu oraz błogosławieństwo (pokazane na samym początku filmu): w imię Ojca (dłonie na czoło), w imię Syna (dłonie na serce) i Ducha (dłonie na ramiona). Wszystko bardzo ładnie pokazane na filmiku z próby tancerzy.

"Tak, tak Panie"

Taniec zaczynamy od falowania, które powtarza się podczas każdej zwrotki.

Każdy refren tańczymy tak samo: jedna ręka do góry, druga na serce. Po trzech powtórzeniach wykonujemy obrót i poczwórne klaśnięcie. W czasie solo instrumentalnego, tradycyjne już haczyki.

"Nasze oczekiwania"

W tej piosence należy zapamiętać sekwencję gestów zaprezentowaną na początku filmiku: gest pokory (złożone ręce nad głową), gest ubóstwa (kołyska z rąk przed sobą), gest ufności (otwarte ramiona), gest miłości (ręce złożone na piersiach). Powtarza się ona w czasie każdego refrenu.

Po za tym mamy haczyki oraz słoneczko (taniec w parach lub w kilka osób, kiedy wszyscy dotykają się dłońmi).

Pod koniec pojawia się jeszcze jeden element, delikatne falowanie (3:01 filmiku). 

"Prośba o Ducha"

Pierwszym elementem tego tańca jest gołębica, jeden z symboli przedstawiających Ducha Świętego, w tym geście krzyżujemy swoje ręce tak, aby stworzyły one skrzydła i falujemy tymi skrzydłami w górę i dół oraz na boki. Następnie stoimy prosto, jedną rękę kładziemy na czoło, drugą rękę wyciągamy prosto w bok i wykonujemy obrót za nią, po czym klaszczemy w dłonie dwa razy, później zmieniamy ręce i wykonujemy ten element  łącznie cztery razy.

W kolejnym kroku dobieramy się w pary, wyciągamy swoje prawe ręce i tworzymy z nich skrzydła gołębicy, w takiej figurze poruszamy się po okręgu, po czym zmieniamy ręce i robimy to samo łącznie cztery razy.

Dochodzimy do refrenu, w którym już stoimy osobno, ustawiamy się obok siebie w rzędach i wykonujemy krok odstawono-dosawny raz w prawo, raz  w lewo dodatkowo falując rękami. Tak robimy przy pierwszym refrenie, natomiast gdy słyszymy refren po raz drugi znów wykonujemy krok odstawno-dostawny, ale jedną rękę przykładamy do ucha nasłuchując głosu Boga, a drugą wyciągamy do góry, jakbyśmy chcieli dotknąć nieba. Następnie na słowa „tak mówi Bóg, Duch wieje kiedy chce, zaufaj mu, pozwól by porwał cię” stoimy prosto w rzędach, jedną rękę uginamy do kąta 90 st. z otwartą dłonią, później zmieniamy ją na drugą. W kolejnym kroku krzyżujemy swoje ręce tak, aby powstały skrzydła gołębicy i falujemy nim. Wykonujemy tą figurę cztery razy.

 

 

"Podnoszę głowę"

Na początku ustawieni w rzędach przybijamy piątki osobo obok siebie.Gdy usłyszymy pierwsze słowa piosenki łączymy się w pary, wyciągamy palec (na prostym łokciu) i stykam go z palcem partnera. W takiej pozycji chodzimy po okręgu.

Następnie podczas refrenu wracamy do rzędów, z palców robimy znak zwycięstwa i pokazujemy nimi na niebo na zgiętych łokciach. W kolejnym kroku krzyżujemy ręce na piersi, następnie robimy cztery kroki do przodu z wyciągniętymi do góry ramionami i wracamy do tyłu robiąc dwa obroty. Powtarzamy to cztery razy. 

Podczas zwrotki i refrenu wykonujemy te same kroki co wcześniej. Później ustawieni w rzędach  z rąk robimy serca i „wyrzucamy” je do góry raz w prawą, raz w lewą stronę. Taniec kończymy haczykami.

 

"Ty jesteś Drogą"

Przez pierwsze sekundy piosenki stoimy i klaszczemy w dłonie, następnie poruszamy się w rytm muzyki. Na słowa „jestem” wyciągamy dłoń przed siebie i przeglądamy się w niej jak w lustrze.

Podczas refrenu ustawiamy się w rzędach. Ręce najpierw wyciągamy do przodu, później na boki i do góry. Następnie zaczynając od dołu dłońmi rysujemy koło, zatrzymujemy ręce nad głową. W takiej pozycji wykonujemy obrót. Następna zwrotka i refren wyglądają tak samo.

W kolejnym kroku łączymy się w pary, przykładamy do siebie prawe ręce i chodzimy po okręgu.

"Błogosławcie Pana"

Stajemy w rzędach, łapiemy za ramiona osoby obok. Stawiamy prawą nogę z przodu, a lewą z tyłu. Bujamy się tak do końca refrenu.

W kolejnym kroku łączymy się w pary, przykładamy do siebie prawe ręce i chodzimy po kręgu.

 

Do zobaczenia na lednickich polach
w przyszłym roku!

ZANIM ZACZNIESZ...

... POMÓDL SIĘ DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen!