Szkoła Biblijna Logos- jak poznawać Pismo Święte?

Od dawnych czasów wiadomo, że Pismo Święte to najważniejsza księga dla każdego chrześcijanina. To dzięki jej treści poznajemy życie i działalność Jezusa i Apostołów. Widzimy moment stworzenia świata, człowieka i poznajemy dzieje pierwszych ludzi czy wielkich starotestamentowych proroków. Jednak nie dla każdego na początku Biblia jest łatwa do zrozumienia. Jest wiele różnych metod czytania Pisma Świętego. Podajmy tutaj kilka przykładów Lectio Continua (lektura ciągła), Lectio Divina (medytacja Pisma Świętego) czy Studium Biblijne.

Właśnie z tą ostatnią możliwością poznawania Pisma Świętego wychodzą do nas krakowscy salezjanie, tworząc Szkołę Biblijną Logos. Postanowiłam zapytać jednego z założycieli, a zarazem wykładowcę ks. prof. Henryka Drawnela SDB, aby opowiedział nam w kilku zdaniach o powstającej szkole.

Justyna Zięba: Szczęść Boże. Proszę Księdza, kiedy i skąd zrodził się pomysł utworzenia takiej szkoły i kto był twórcą tego pomysłu?

Ks. Henryk Drawnel: Pomysł utworzenia szkoły biblijnej wyrasta z pragnienia i potrzeby dzielenia się Słowem Bożym i wiedzą o Piśmie Świętym, oraz naśladowania Jezusa Zbawiciela w Jego posłudze dla człowieka. Jezus z woli Ojca jest Nauczycielem, Dobrym Pasterzem, którego głosu słuchają owce. Maria Magdalena, rozpoznając Zmartwychwstałego wykrzyknęła „Rabbuni”, czyli Nauczycielu. Szkoła biblijna odzwierciedla to podstawowe doświadczenie apostołów i innych postaci z kart Ewangelii, zgodnie z którym wierzący pragnie słuchać słów Dobrego Pasterza i być Jego uczniem.

W dniu dzisiejszym, kiedy zalew informacji medialnej prowadzi często do zagubienia w morzu niesprawdzonych informacji, poszukiwanie prawdy o Bogu objawiającym się przez Słowo potrzebuje dobrze przygotowanych przewodników. Kościół katolicki w Polsce obecnie cieszy się wieloma dobrze przygotowanymi biblistami, którzy w sposób kompetentny potrafią wprowadzać w lekturę Pisma Świętego i czynią to bardzo chętnie.

Justyna Zięba: Do kogo skierowana jest szkoła? Kto może się do niej zapisać i w jakim przedziale wiekowym?

Ks. Henryk Drawnel: Szkoła biblijna Logos jest skierowana to wszystkich pragnących pogłębienia własnej wiary i wiedzy o Piśmie Świętym. Przystąpić do zgłębiania wiedzy o Słowie Bożym może każdy poszukujący prawdy o Bogu, który się objawia w swoim Słowie. Wykłady odbywające się raz w miesiącu w soboty pomyślane są głównie dla osób dorosłych i pracujących, oraz dla wszystkich, którym trudno wygospodarować czas na regularne studia.

Justyna Zięba: Słowo „logos” z greckiego znaczy słowo, a Biblia to Słowo Boże. Czy taki był zamysł od początku, aby szkoła nosiła taką nazwę? Czy padały także jakieś inne propozycje?

Ks. Henryk Drawnel: Słowo „logos” pochodzi z języka greckiego, a jego odpowiednikiem jest hebrajskie słowo „dabar”. Na kartach Ewangelii św. Jana termin ten określa i definiuje Jezusa Chrystusa, przez którego Ojciec stworzył wszechświat i przez którego przemówił do nas w czasach ostatecznych. Termin ten wskazuje więc na Objawienie Ojca w osobie Jezusa Chrystusa i dlatego jest najwłaściwszy dla określenia szkoły nauczającej o stwórczym, o objawiającym działaniu Boga w historii świata i człowieka. Odczytywanie Słowa Objawionego jest drogą ku poznaniu Boga i poznaniu siebie samego, Logos więc jako nazwa dla szkoły wskazuje na jej Chrystocentryzm. W języku greckim natomiast ten bogaty w znaczenie termin można też oddać łacińskim „ratio”, rozum, co wskazuje również na racjonalność wiary w Jezusa Chrystusa, a więc możliwość i konieczność poszukiwania Boga na podstawie rozumu, zgodnie z zasadą „fides quaerens intellectum” – wiara poszukująca zrozumienia,

Justyna Zięba: Jakie zagadnienia będą omawiane podczas warsztatów/wykładów?

Ks. Henryk Drawnel: Program szkoły w sposób systematyczny przedstawia historię zbawienia zawartą na kartach Starego i Nowego Testamentu. Pierwszy rok poświęcony jest księgom Starego Testamentu, począwszy od Księgi Rodzaju i stworzenia świata, poprzez historię starożytnego Izraela, aż po apokaliptyczną Księgę Daniela, otwierającą drogę ku zbawieniu nadchodzącemu z przyszłości. Drugi rok wprowadza w lekturę pism Nowego Testamentu, w których postacią centralną jest Jezus Chrystus i Jego dzieło odkupienia. W trzecim roku wykłady monograficzne będą omawiały poszczególne tematy biblijne i teologiczne, będące pogłębieniem znajomości Starego i Nowego Testamentu.

Już w tym roku pojawią się w ograniczonym zakresie wykłady o takim charakterze. W pierwszym semestrze zapraszamy również na wstępny kurs języka hebrajskiego biblijnego, natomiast w drugim roku zajęć jest planowany również kurs języka greckiego Nowego Testamentu. W czasie wakacyjnym przewidziane są wyjazdy do krajów biblijnych (głównie Izrael, Grecja i Turcja) oraz tygodniowe rekolekcje wakacyjno- biblijne. Zasada „aby poznać człowieka, należy poznać jego ojczyznę” znajduje tu swoje praktyczne zastosowanie do poznania ojczyzny Słowa.

Justyna Zięba: Dlaczego osoba chcąca zgłębić tematykę biblijną powinna wybrać szkołę „Logos”?

Ks. Henryk Drawnel: Studium Pisma Świętego jest częścią życia Kościoła, zadaniem dla człowieka wierzącego trwającym całe życie. Ponieważ Stary i Nowy Testament mają swoją historię i kontekst kulturowo-geograficzny, poprawne odczytanie tekstu natchnionego zakłada szeroką znajomość tekstu w językach oryginalnych. Wszyscy wykładowcy Szkoły Biblijnej Logos są specjalistami, każdy w danym obszarze Starego lub Nowego Testamentu. Założeniem więc Szkoły jest upowszechnianie Słowa Bożego i wiedzy o Nim w oparciu o rzetelną wiedzę sięgającą tekstu źródłowego i kontekstu historycznego w tradycji duchowej Kościoła Katolickiego. Takie „dotykanie” tekstu Pisma Świętego jest drogą do jego lepszego rozumienia i zarazem asymilacji w obszar duchowy własnego życia wewnętrznego.

 

Jeżeli pragniesz jeszcze dokładniej, głębiej poznawać Pismo Święte to warto zapisać się do Szkoły Biblijnej Logos. Może właśnie dzięki wiedzy wielu biblistów dostrzeżesz coś, czego wcześniej nie zauważyłeś, czy sięgniesz jeszcze głębiej, chcąc poznać Słowo Boże. To może być piękna, a zarazem owocna wędrówka drogami biblijnych postaci, których słowa często w naszym życiu cytujemy. 

Ostatnio opublikowane na naszej stronie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Skip to content