Szukaj

Problemy nowej technologii w Ewangelizacji

Jednym z największych wyzwań współczesnego kościoła, a przede wszystkim jego przedstawicieli jest nowa ewangelizacja. Termin wprowadzony przede wszystkim przez Jana Pawła II, który zidentyfikował problem wynikający ze zmian cywilizacyjnych i kulturowych w społeczeństwach krajów pierwszego świata. Dziś celem jest przede wszystkim głoszenie niezmiennych i uniwersalnych prawd, ale w nowy sposób z udziałem nowoczesnych środków przekazu i technologii.

Jednak nie sama ewangelizacja będzie tematem tego tekstu, a przede wszystkim trudności, jakie idą za tym, że odbywa się ona w nowy sposób. Nigdy nie jest prosto zacząć jakiś proces szczególnie jeśli mowa o skali całego świata, jak w przypadku nauczania kościoła, lecz niewątpliwie taka inicjatywa musi się pojawić, aby wciąż przekaz związany z Jezusem trafiał do kolejnych pokoleń. Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach natrafiają na mnóstwo treści w internecie i ważne jest to, aby również te chrześcijańskie przeniknęły do ich życia.

Nadmiar treści

Dziś nasze ciała odbierają tyle silnych bodźców, co nigdy wcześniej. Wszechobecna technologia sprawia, że żyje się łatwiej, ale również niesie za sobą nowe wyzwania. Jako społeczeństwo coraz krótszy jest nasz czas uwagi, co może wpływać między innymi na nasz odbiór wydarzeń religijnych. Jest również coraz więcej treści rozrywkowych, które sprawiają, że przekaz chrześcijański może nie docierać do osób, które są na niego otwarte. Konieczne jest, aby treści tworzone przez ludzi związanych z wiarą były atrakcyjne oraz o wysokiej jakości, aby miały siłę przebicia również w sieci.

Utrzymanie autentyczności

Wszelkie przekazy religijne muszą być oparte na autentycznej i prawdziwej treści, a nie tylko na celach promocyjnych lub marketingowych. Bardzo łatwo można zatracić prawdy zawarte w ewangelii, aby tylko zebrać posłuch i szerokie grono odbiorców. Jednak najważniejszą cechą nowego przekazu kościoła jest podniesienie jego jakości i użycie nowych technologii, a nie kształtowanie nowych i sprzecznych z Pismem Świętym wartości. Ta sama prawda, nowy sposób jej prezentowania.

Znaczenie relacji osobistych i standardowych metod przekazu

Relacje osobiste w kościele są najważniejsze, a wszystkie cyfrowe odpowiedniki mają przede wszystkim zachęcać do odwiedzenia świątyni czy innego miejsca związanego z kościołem. Ważne jest również to, że grupa odbiorców nowoczesnych środków przekazu jest ograniczona. Wśród wiernych ogromną część stanowią osoby starsze, które niekoniecznie dobrze odnajdują się w nowych realiach. Dlatego warto za pomocą tradycyjnych metod docierać również do nich. Nie należy zapominać o ogłoszeniach, gazetkach parafialnych czy chociażby biuletynach informacyjnych.

Kompetencje technologiczne

Młodzi księża i świeccy coraz mocniej stawiają na wykształcenie w dziedzinach związanych z technologią. Filmy, teatr oraz media społecznościowe, to coś, z czego korzystamy jako chrześcijanie, lecz wciąż nie na odpowiednią skalę. Konieczne jest nauczanie i przekazywanie umiejętności związanych przede wszystkim z tworzeniem wysokiej jakości produkcji, które dzięki przystępnej formie przekażą idee, które są niezwykle ważne.

Nowe technologie to coś, czego Kościół wciąż się uczy. Nie dziwi więc, że momentami sprawia to mu wiele trudności. Zawsze na naszej drodze pojawiają się trudności, lecz należy kierować się w życiu sentencją: “Per aspera ad astra” – przez trudy do gwiazd, a może bardziej do nieba.

Ostatnio opublikowane na naszej stronie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Skip to content