24

Gru

2017

Światełko Betlejemskie w Przytkowicach

ks. Jarosław Gawęda
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Share on print

Światełko BetlejemskiePrawie 30 lat temu harcerze postanowili zostać świadkami światłości. Austriaccy Skauci Europy w 1987 roku dołączyli do akcji Betlejemskiego Światła Pokoju. Po raz pierwszy tą akcję zorganizowano rok wcześniej i wówczas nosiła nazwę “Światło w ciemności”. Od tego czasu, każdego roku dziewczynka lub chłopiec, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia, gdzie Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji harcerskich z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego przyłączył się do tej akcji w 91 roku. Tradycją już stało się, że otrzymuje Światło od słowackich skautów: raz na Słowacji, raz w Polsce. Ale Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Tegoroczne hasło sztafety brzmi „W Tobie jest światło”. To jest piękny znak, światło, które idzie z miejsca, gdzie dokonał się najwspanialszy cud – Bóg stał się człowiekiem. Płomień, który rozświetla ciemności tego świata, który przenika świat, dogłębnie przenika też nasze życie. Każdy harcerz może nieść to światło. Każdy z nas może nieść to światło w swoim sercu. Tylko czy podczas przygotowań do świąt, pieczenia ciast, gotowania i smażenia niezliczonych ilości jedzenia, ubierania choinek, okien, dachów, domów, ulic, drzew w ogrodzie, drzew w ogrodzie sąsiada – nie zapomnimy o najważniejszym. To Bóg się rodzi w małej, ubogiej grocie w małej, nic nie znaczącej wiosce. A kto przyjdzie pierwszy oddać mu pokłon? Herod? Arcykapłan? Nie, ubodzy pasterze. Ubodzy, czyli ci, którzy swoją nadzieję pokładają w Bogu. Oni mieli czas, by przyjść do żłóbka, by pokłonić się małemu Jezusowi. Jezus specjalnie pokazuje nam, że cała ta nadmuchana otoczka nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest to, co On czyni w naszych sercach.

Dzisiaj na Mszy Świętej o godzinie 11:00 dotarło do nas światełko betlejemskie. Nasze przytkowskie harcerki i nasi harcerze uroczyście przekazali je naszej wspólnocie. Ale to nie jest koniec jego drogi. Ono ma trafić do naszych domów, na nasze stoły wigilijne. Ma trafić do naszych rodzin. Wpatrzeni w blask tego światła, otwórzmy nasze serca na Boga i na innych ludzi.  Zabierając Światło, wchodzimy w przestrzeń Boga, ale jednocześnie otrzymujemy zadanie do wypełnienia, którego celem nie jest stanie w miejscu, a wyruszenie w rzeczywistość, która nas otacza, która domaga się świadectwa ze spotkania z Jezusem i dzielenia się z innymi tym niezwykłym darem, jakim jest Światło ze światłości – Nowonarodzony Jezus. Może dzięki temu zapalimy na nowo w sercach światło wiary, które zgasło podmuchem zagubienia, niezrozumienia Dobrej Nowiny czy przykrych doświadczeń.  Niech Bóg obficie napełni je pokojem i radością.  Bądźmy pochodniami, które płoną miłością do Niego.

ks. Jarosław Gawęda

ks. Jarosław Gawęda

Od dawna chciałem dążyć do sukcesu w życiu i dzielić się z innymi doświadczeniami z tej drogi, dlatego w 2009 roku założyłem pierwszy blog. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, co wkrótce wydarzy się w moim życiu i dokąd mnie to zaprowadzi. Tym bardziej nie wiedziałem, że w 2017 roku odprawię pierwszą Mszę Świętą. Ta wspaniała przygoda trwa do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

29

Kwi

2021

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
Spotkanie Lednickie zbliża się już wielkimi krokami. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym odbędzie się ono w trybie on-line, ponieważ

ZANIM ZACZNIESZ...

... POMÓDL SIĘ DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen!

%d bloggers like this: