29

kw.

2021

Organizacja Strefy Lednickiej.

ks. Jarosław Gawęda
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Share on print

Spotkanie Lednickie zbliża się już wielkimi krokami. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym odbędzie się ono w trybie on-line, ponieważ nie ma możliwości zgromadzenia tysięcy ludzi na jednym wielkim polu. Jednak, mamy nadzieję, że obostrzenia i warunki epidemiczne pozwolą nam spotkać się w małych grupach. Podpowiem wam dzisiaj, w jaki sposób zorganizować u siebie Strefę Lednicką.

Czym jest Strefa?

Lednica to wydarzenie młodzieżowe, którego nie trzeba nikomu szczególnie przedstawiać. Dlatego warto stworzyć taką przestrzeń. Po pierwsze, dla ludzi, którzy jeździli na Lednicę – aby mogli się spotkać i wspólnie przeżyć to wydarzenie. Po drugie, jest to okazja do zaproszenia tych, którzy na Lednicy jeszcze nie byli. Po trzecie, może to być wprowadzenie do kolejnych, postpandemicznych działań duszpasterskich.

Miejsce

Po pierwsze, trzeba pamiętać, że miejsce musi być dopasowane do ilości uczestników a także aktualnych obostrzeń i naszych możliwości technicznych. Spotkanie Lednickie jest wydarzeniem plenerowym i dobrze by było, gdyby Strefa również taka była. Ale to powoduje kolejne komplikacje, począwszy od niepewnej pogody, przez sposób wyświetlenia transmisji i nagłośnienie. Dlatego może to być np. sala gimnastyczna z zasłanianymi oknami, sala teatralna lub po prostu większa salka – wówczas do transmisji wystarczy jeden projektor i dobre głośniki. Ja organizuję Strefę Lednicą na terenie klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej – na ołtarzu polowym.

Transmisja

Transmisja z Lednicy będzie miała miejsce na kanale Lednica2000 na youtubie. Dlatego w miejscu naszej Strefy Lednickiej potrzebujemy mieć dostęp do internetu. Można po prostu podciągnąć kabel internetowy (tzw. RJ45) do laptopa lub routera umieszczonego w strefie. Do komputera poprzez gniazdo HDMI podpinamy duży telewizor lub projektor a do wyjścia słuchawkowego odpowiednio mocne głośniki. Jeżeli spotkanie jest plenerowe a uczestników dużo, można zamówić mały ekran diodowy (ok 4x2m), czasem wraz z nagłośnieniem (koszt ok 3-4 tys. zł).

Program

Transmisja z Lednicy będzie najprawdopodobniej już od rana (transmisja z przygotowań, materiały promocyjne nagrane wcześniej). Plan oficjalnego spotkania wygląda następująco:
15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

15:30 – konferencja
16:00 – Studio Lednica (rozmowy o Lednicy, nauka tańców, łączenia z poszczególnymi strefami na świecie)

19:00 – oficjalne rozpoczęcie spotkania
20:00 – Msza Święta
21:00 – Apel Jasnogórski
22:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu, wybór Chrystusa
22:30 – zakończenie spotkania, przejście przez bramę-rybę.

Oczywiście plan naszej Strefy Lednickiej może być dostosowany do konkretnych warunków. Jeżeli np. Strefa jest przy kościele parafialnym, gdzie Msza Święta jest o godz. 18:00 to można dołączyć się do tej Mszy Świętej a później wrócić na transmisję. W Kalwarii odprawiamy Mszę Świętą na ołtarzu polowym równocześnie z Mszą Świętą na Lednicy (przy wyciszonym dźwięku z transmisji). Kolejnym ważnym elementem jest Adoracja Najświętszego Sakramentu, która ma miejsce pod koniec spotkania – również przeżywaliśmy ją równocześnie z Lednicą. Jest to możliwe wtedy, gdy w strefę zaangażowany jest kapłan. 

Studio Lednica

W godzinach między 16:00 a 19:00 jest Studio Lednica, które tak naprawdę sprawia, że spotkanie żyje. Dzięki połączeniu z poszczególnymi Strefami, widać, że Lednica odbywa się w całej Polsce i nie tylko. Można nagrać filmik i wysłać go wcześniej do Studia, albo zgłosić chęć połączenia się online (za pomocą skypa). Nasze wejście z ubiegłego roku można zobaczyć tutaj: link.  

Tancerze Ledniccy

Ważnym elementem spotkania młodych na Lednicy są tańce lednickie a skoro tańce, to muszą być też tancerze. W naszej diecezji jest sporo grup tancerzy lednickich, warto zainteresować się, czy gdzieś w pobliżu nie ma takich osób. A nawet jeśli nie ma, to można stworzyć taką grupę – potrzebujemy wtedy kilka osób, które ogarną te tańce i w czasie naszego spotkania będą pokazywać kolejne kroki. Instrukcję do poszczególnych piosenek można znaleźć na stronie naszej Stefy. Możemy też zorganizować warsztaty dla chętnych osób – w tym celu należy skontaktować się ks. Jarosławem Gawędą.

Pozostałe uwagi

Warto już teraz ruszyć z rejestracją na naszą strefę. Można do tego użyć Formularza Google lub Microsoft Forms. Dobrze, aby rejestracja zakończyła się przynajmniej tydzień-dwa przed spotkaniem lednickim – da nam to czas na przygotowanie się na przyjęcie tej liczby uczestników (przygotowanie miejsca, nagłośnienia, dobranie wielkości ekranu itp). Zarejestrowani uczestnicy powinni otrzymać identyfikatory. Najprościej wydrukować je na zwykłej kartce i zafoliować a później wyciąć. Imię uczestnika można wpisać markerem. Jako, że spotkanie trwa cały wieczór do późnych godzin, warto również pomyśleć o jakimś podwieczorku dla uczestników lub po prostu przy zapisach zaznaczyć, aby wzięli ze sobą jakiś prowiant. W organizację Lednicy zawsze włączali się również harcerze, zarówno ZHP jak i ZHR. Warto ich też poprosić o pomoc w organizacji naszej Strefy.

Gdzie bedą Strefy w naszej Archidiecezji?

Aktualną listę miejsc przedstawia poniższa mapa. Jeżeli chcecie zorganizować spotkanie u siebie, proszę o informację, aby umieścić was na mapie.


 

ks. Jarosław Gawęda

ks. Jarosław Gawęda

Od dawna chciałem dążyć do sukcesu w życiu i dzielić się z innymi doświadczeniami z tej drogi, dlatego w 2009 roku założyłem pierwszy blog. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, co wkrótce wydarzy się w moim życiu i dokąd mnie to zaprowadzi. Tym bardziej nie wiedziałem, że w 2017 roku odprawię pierwszą Mszę Świętą. Ta wspaniała przygoda trwa do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

29

kw.

2021

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
Spotkanie Lednickie zbliża się już wielkimi krokami. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym odbędzie się ono w trybie on-line, ponieważ

ZANIM ZACZNIESZ...

... POMÓDL SIĘ DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen!

%d bloggers like this: