Wsparcie osób dorosłych z MPD

Czy wsparcie osób dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym jest potrzebne?

Czym jest mózgowe porażenie dziecięce? Nie chcę posługiwać się tutaj skomplikowanymi pojęciami medycznymi. W dużym skrócie MPD to zespół objawów, które zwykle towarzyszą dziecku od urodzenia. Głównie są to zaburzenia ruchowe lub inne – występujące na skutek uszkodzenia jakiejś części mózgu.

W mojej ocenie kluczowe jest postawienie diagnozy, która powinna rozpoczynać szeroko rozumiany proces rehabilitacji w zależności od potrzeb rozwojowych dziecka. Wskazuję tutaj na proces, który przede wszystkim wymaga czasu i doboru odpowiedniej terapii – szczególnie ruchowej jak i innych specjalistycznych konsultacji oraz form wspomagających.

Na etapie dorastania dziecka z niepełnosprawnością do czasu uzyskania pełnoletności dostęp do leczenia i rehabilitacji wydaję się łatwiejszy – jest to schorzenie, które przecież z samej nazwy i czasu powstania dotyczy niemowląt a później dzieci. Cieszy mnie fakt, że obecnie dzieci ze stwierdzonym MPD mogą korzystać z postępów medycyny, fizjoterapii czy nowinek z różnych dziedzin, które połączone dają możliwość ich wszechstronnego rozwoju.

Dawniej – kiedy byłam dzieckiem takich możliwości nie było. Oceniając teraz sytuację z własnej perspektywy wskazuję problem dotyczący wsparcia osób dorosłych żyjących z mózgowym porażeniem dziecięcym. W tym przypadku, możliwości wsparcia procesu leczenia czy rehabilitacji są znacznie mniejsze, głównie jakieś utrwalone. Jeśli już się pojawiają nowe to, aby do nich dotrzeć trzeba się trochę natrudzić. Często jednak okazuje się, że to właśnie ograniczenia wiekowe powodują niedostępność niektórych metod leczenia czy rehabilitacji dla osób dorosłych z tym schorzeniem.

Podsumowując – chciałabym zwrócić uwagę, że potrzeba wsparcia osób z mózgowym porażeniem dziecięcym nie kończy się na etapie uzyskania pełnoletności. Wiadomo, że organizm dziecka z natury łatwiej nauczyć pewnych wzorców, aby wspomóc jego prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Jednak wiem też z własnego doświadczenia, że osoba dorosła zmagająca się z niepełnosprawnością MPD od urodzenia często potrzebuje równie intensywnej terapii by utrzymać sprawność w codziennym życiu. Bywa to duże trudniejsze zwłaszcza z upływem lat i spadkiem sił fizycznych.

Ostatnio opublikowane na naszej stronie

Fundacja – komu i jak może pomóc?

Postaram się własnymi słowami przedstawić sens funkcjonowania fundacji. Zależy mi, aby były to praktyczne wyjaśnienia i wskazówki, z mojej perspektywy – podopiecznej

Film Fatima w Kinie Arka do końca lutego

W czasach Wielkiej Wojny ludzie poszukiwali nadziei. Doświadczyli cudu. Inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, poruszającą opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan,

Kino Parafialne Arka Pana

Od stycznia przy kościele Arka Pana w Krakowie-Bieńczycach rozpoczęło swoje działanie Kino Parafialne Arka. Przyglądamy się dziś technicznym aspektom tego projektu i

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments