Wyrusz w drogę

Objawienie Pańskie

I czytanie: Iz 60, 1-6

II czytanie: Ef 3, 2-3a. 5-6

Ewangelia: Mt 2, 1-12

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon”. Skoro usłyszał to król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: „W Betlejem judzkim, bo tak napisał prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela”. Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: „Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon”. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do ojczyzny.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Święto Epifanii, czyli Objawienia. Z początku było to ważniejsze święto, niż Boże Narodzenie. „To, co Bóg w noc Bożego Narodzenia szeptał na ucho, Epifania chce głosić z dachów świata” (kard. Meisner). Dzisiaj cały świat dziękuje Bogu za dar odkupienia, a Kościół za dar wiary.

To nie jest wydarzenie historyczne. Być może miała miejsce wówczas wielka koniugacja planet (Jupitera i Saturna), ale nie to jest najważniejsze. Nawet nie to, kim byli tajemniczy mędrcy i skąd przybyli. Ewangelista Mateusz chce pokazać nam dwie postawy:

  • Herod i żydowscy uczeni – są blisko (od Betlejem dzieliło ich kilka kilometrów), znają pisma, ale nie są zainteresowani. Herod szuka nie po to, by zrozumieć i poznać, ale by niszczyć.
  • Mędrcy – przemierzają wiele kilometrów, interesuje ich świat i badając go, spotykają Jezusa.

W jaki sposób zostać mędrcem i nie popaść w tą pierwszą, Herodową postawę? Ewangelia pokazuje nam kilka drogowskazów:

WYRUSZ – Bóg stopniowo objawia się człowiekowi. Po wygnaniu z raju, ta bezpośrednia relacja z Bogiem została zerwana. Teraz każdy z nas szuka Go. Jest w nas pragnienie odbudowania tej relacji. W pierwszym czytaniu z księgi Proroka Izajasza usłyszeliśmy o ludzie, który z całego świata przybędzie do nowej Jerozolimy, nad którą rozbłyska chwała Pana. Czy stać mnie na to, żeby wyjść ze swojej strefy komfortu? W jaki sposób? Będę czytał Pismo Święte, może jakąś książkę o tematyce religijnej albo film, może pojadę na pielgrzymkę czy na rekolekcje. Jest wiele sposobów, aby wyruszyć.

DAJ SIĘ PROWADZIĆ – kiedy już zdobędziemy się na trud wędrówki, odczujemy, że jesteśmy prowadzeni. Na początku swojej Ewangelii (rozdział 2), Mateusz jakby chce odpowiedzieć na pytanie: „Gdzie?” – Gdzie narodził się Mesjasz? – to pytanie wkłada w usta mędrców. Gdzie uciekł przed nienawiścią Heroda? Gdzie zamieszkał? Równocześnie pokazuje, jak w tym wszystkim wypełniają się proroctwa. Jak refren powraca zdanie: tak miało spełnić się słowo, które Pan powiedział przez proroka. Mędrcy mają wrócić inną drogą, Józef ma uciekać. Wszystko, co się dzieje jest przez Boga przygotowane i zapowiedziane. Czy ja pozwalam prowadzić się Bogu, czy raczej sam narzucam mu moje warunki?

PRZYGOTUJ SIĘ NA SPOTKANIE ZE ZŁEM – dopiero kiedy dojdziemy do Niebieskiego Jeruzalem, będziemy wolni od zła. Niestety w czasie naszej wędrówki napotkamy wiele pułapek. Zapewne natrafili na wiele przeszkód. Potrafili je pokonać dzięki temu, że byli uzbrojeni w wytrwałość. Musimy być mądrzy, nie dać się nabrać.

DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ – mędrcy szukali króla a znaleźli dziecię. Bóg nie działa tak, jak my się spodziewamy. Często nawet nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie wyjścia z różnych naszych sytuacji, a dla Boga nie ma nic niemożliwego.

ODDAJ POKŁON – aby cały ten trud wędrówki nie był stracony, u jego kresu musi być moment, gdy trzeba uznać w Jezusie swojego Pana, zaangażować się.

OFIARUJ DARY – spotkanie z Bogiem prowadzi do ofiarowania darów. Złoto, to co mamy najcenniejszego, czyli naszą miłość. Kadzidło, czyli naszą modlitwę i czas zainwestowany w odbudowanie relacji z Bogiem; wreszcie mirrę, która służyła do namaszczenia martwego ciała (proroctwo dotyczące misji Jezusa), która symbolizuje także nasze rany. Oddaj Bogu to, co jest słabe i grzeszne, a On to przemieni.

Mędrcy wracają inną drogą, bo ta wędrówka zmieniła ich życie. Jeśli ją podejmiesz, zmieni też twoje! Zostań mędrcem.

 

Źródła:

  • Paciorek Antoni (red.), „Nowy Komentarz Biblijny, Nowy Testament, Ewangelia wg. Św. Mateusza”, wyd. św. Paweł, s. 114-128
  • https://liturgia.wiara.pl/doc/1045530.Objawienie-Panskie
  • https://niezbednik.niedziela.pl/artykul/2442/Pelnia-Swiatla-Bozego-dla-wszystkich
  • https://info.dominikanie.pl/2018/01/dominikanskie-kazania-na-objawienie-panskie-2018/

Autor:

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne komentarze do Pisma Świętego:

04

kwiecień

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #6"

Kazanie pasyjne
Niedziela Palmowa
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #5"

Kazanie pasyjne
V Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #4"

Kazanie pasyjne
IV Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

Baśń “Krawiec Niteczka” (Szkolny teatr “Na Przekór”)

Szkolny Teatr "Na Przekór" działa przy szkole w Przytkowicach od ponad dziesięciu lat. Co roku dzieci zaangażowane w ten projekt wystawiały dwa przedstawienia. Niestety, pandemia zatrzymała próby do kolejnego przedstawienia. Dlatego postanowiliśmy w tym roku zaprosić Was na przedstawienie w formie filmu. Premiera 4 lipca o godz. 17:00. (więcej…)

Czytaj więcej »

Organizacja Strefy Lednickiej.

Spotkanie Lednickie zbliża się już wielkimi krokami. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym odbędzie się ono w trybie on-line, ponieważ nie ma możliwości zgromadzenia tysięcy ludzi na jednym wielkim polu. Jednak, mamy nadzieję, że obostrzenia i warunki epidemiczne pozwolą nam spotkać się w małych grupach. Podpowiem wam dzisiaj, w jaki sposób…

Czytaj więcej »

Błogosławieństwo lektorów dekanatu kalwaryjskiego

W najbliższą sobotę (17 kwietnia) w Sanktuarium Pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie miało miejsce błogosławieństwo lektorów z parafii dekanatu Kalwaria Zebrzydowska. Do tej posługi w Kościele zostanie wprowadzonych 33 chłopaków. Do tego wydarzenia przygotowywali się już od początku roku szkolnego, z powodu pandemii uczestnicząc w kursie on-line. Odkrywali tajniki liturgii oraz Pisma Świętego a także…

Czytaj więcej »

Czytanie Męki Pana Jezusa w Niedzielę Palmową 2020

7:00 E: Kamil Mróz I, T: Maciej Kozieł (próba: godz. 6:40)   9:00 E: Dawid Ulman I, T: Maciej Doktor (próba: godz. 8:40)   11:00 E: Dawid Stawowy I, T: Damian Stawowy (próba: godz. 10:40)   17:00 E: Piotr Janicki I, T: Jacek Serwin  (próba: godz. 15:55) Ewangelia (Mk 15, 1-39) Męka naszego Pana Jezusa…

Czytaj więcej »

Zakończenie kursu lektorskiego w dekanacie kalwaryjskim

Dobiega końca kurs lektorski w dekanacie Kalwaria Zebrzydowska, do którego w tym roku przystąpiło prawie 40 ministrantów. Niestety, z powodu obostrzeń, kurs w dużej mierze odbywał się w trybie on-line. Udało nam się zrealizować część teoretyczną, odbyły się nawet internetowe spotkania z aktorem, p. Piotrem Piechą i p. neurologopedą, Joanną Madej. Niestety warunki pandemiczne uniemożliwiają…

Czytaj więcej »

Premiera coveru Driving License w wykonaniu Oliwii Kalety

Serdecznie zapraszam na premierę coveru utworu Driving License Olivii Rodrigo w wykonaniu Oliwii Kalety. Piosenka wraz z teledyskiem została przygotowana na IX edycję Walentynkowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej o Miłości pt. "My pandemii się nie damy, o miłości zaśpiewamy..." organizowanym przez Zespół Szkół CKU w Radoczy w 2021 roku, gdzie zajął I miejsce.   Utwór: Drivers…

Czytaj więcej »

ZANIM ZACZNIESZ...

... POMÓDL SIĘ DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen!