Tożsamość chrześcijanina

XXIII Niedziela Zwykła

I czytanie: Mdr 9, 13-18b

II czytanie: Flm 9b-10. 12-17

Ewangelia: Flm 9b-10. 12-17

Wielkie tłumy szły z Jezusem. On zwrócił się i rzekł do nich: «Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem. Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw, a nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy patrząc na to zaczęliby drwić z niego: „Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć”. Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju. Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem».
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Marzec 203 roku, Kartagina (współczesny Tunis). Do więzienia trafia 22 letnia kobieta, pochodząca z jednej z najbogatszych rodzin w mieście, z małym dzieckiem na rękach. Wraz ze swoimi towarzyszami jest oskarżona o straszliwą zbrodnię: wyznawanie chrześcijaństwa.

Św. Perpetua, bo to o niej mowa, w publicznym procesie zostaje skazana na śmierć, bowiem wyznaje – jestem chrześcijanką. 7 marca 203 roku  ta młoda dziewczyna, wraz ze swoimi towarzyszami staje na arenie. Zaatakowana przez rozjuszoną krowę (płeć ofiary miała zgadzać się z płcią zwierzęcia), podnosi się z ziemi i jak gdyby zupełnie nie czuła bólu, poprawia swoją tunikę i spina ponownie włosy, bo „wyglądałoby, że rozpacza w czasie swojego triumfu”. Otrzymała łaskę męczeństwa, została do niej przygotowana już w czasie więzienia, gdy otrzymała wizje w których widziała siebie i swoich towarzyszy wchodzących do nieba po drabinie, pod którą stał smok, ale nie mógł im nic zrobić. W czasie tych wizji zrozumiała, że nie będzie walczyć ze zwierzęciem, ale z szatanem i że zwycięży.

Zanim jednak dochodzi do wykonania wyroku, jej ojciec, wpływowy i zamożny człowiek, chce ją przekonać, aby odwołała swoje wyznanie. Próbuje tego na różne sposoby: prosi ją, upada jej do nóg i całuje, grozi jej czy wręcz posuwa się do rękoczynów. Odwołuje się do miłości do rodziny, mówi: „Miej wzgląd na moją siwiznę, złóż ofiarę na pomyślność cesarzy”. Podczas jednej z takich prób przekonania córki, ona odpowiada pytaniem: – Ojcze, czy widzisz ten dzbanek? – Tak, widzę. – Odpowiada ojciec. – A czy możesz go nazwać inaczej, niż tym, czym jest w rzeczywistości? – Nie, nie mogę – odpowiada zdziwiony ojciec. – Tak samo nie mogę nazwać inaczej siebie, niż tym, kim jestem faktycznie, a więc chrześcijanką.

Co to znaczy być chrześcijaninem? Czym charakteryzuje się chrześcijańska tożsamość? Do zadania sobie tego pytania inspirują nas dzisiaj słowa Chrystusa, w których wyznacza On dwie zasady chrześcijańskiej tożsamości:

Po pierwsze – właściwa hierarchia. Chrześcijanin całkowicie opowiada się za Jezusem. Kategorycznie, w każdej sytuacji. Nikt i nic nie może nam Jezusa przesłonić. I tutaj padają słowa, które mogą dziwić. Mam nienawidzić siebie i swoich bliskich? To sformułowanie wynika z ograniczeń języka hebrajskiego, w którym mówił Jezus. Nie ma w nim stopniowania uczuć. Przeciwieństwem do „kochać” jest właśnie „nienawidzić”. Zatem nikogo i niczego nie powinniśmy kochać bardziej niż Jezusa. I to właśnie pokazuje nam św. Perpetua, która mimo wielu próśb i gróźb ze strony swojego ojca, wyżej stawia Jezusa niż miłość do rodziny i pragnienie życia. Dzisiaj na szczęście nikt nie żąda od nas takiego świadectwa. Ale domagają się go różne momenty naszego życia – w domu, w szkole, w pracy. Nie można być letnim chrześcijaninem, takim na pół gwizdka. Albo jest się uczniem Jezusa, albo nie.

Drugą zasadą jest potrzeba dźwigania krzyża. I ktoś mógłby powiedzieć: „Ojej, znów będzie o tym cierpieniu”. Ale pojęcie krzyża jest tutaj dużo szersze i dotyczy naszego powołania. Każdy z nas ma jakieś naturalne zdolności. Bóg obdarza nas powołaniem i udziela określonych darów, byśmy to powołanie mogli zrealizować. Święta Perpetua została powołana do męczeństwa i to powołanie dzięki Bożej łasce wypełniła. W Kościele jest jednak wiele dróg powołania: życie małżeńskie, zakonne, kontemplacyjne, misyjne i wiele, wiele innych. Trzeba zajrzeć bardzo głęboko w siebie, w swoje wnętrze by zobaczyć, do jakich zadań uzdalnia mnie Bóg.

Papież Franciszek w jednym ze swoich kazań u św. Marty podjął kiedyś temat chrześcijańskiej tożsamości. I sformułował ją w ten sposób:

  • chrześcijanin to ktoś, kto jest wybrany. Jesteś wybrany. Nie jesteśmy bezimiennym tłumem, masą ludzi. Jezus do każdego z nas przyszedł i powiedział „pójdź za mną” – dlatego tu jesteśmy.
  • chrześcijanie należą do wspólnoty. Czy ja czuję się częścią wspólnoty? Nie idę przez swoje życie sam. Mam wokół siebie innych ludzi o tym samym systemie wartości, o tym samym celu. Tak jak kibice na stadionie. Jesteśmy kibicami Zwycięzcy – Jezusa.
  • chrześcijanin to człowiek, który doświadczył przebaczenia. Czy czuję, że Jezus przebaczył mi moje grzechy i to, co wynika z moich słabości? Z miłości do mnie, obmył mnie Krwią swojego męczeństwa.
  • chrześcijanie dążą do pełni, do spotkania z Chrystusem. Nie mogę zatrzymać się i powiedzieć: „Jestem już na szczycie rozwoju duchowego, nic więcej nie potrzebuję”. Nasze życie to droga, której celem jest pełne zjednoczenie z Chrystusem.

 

Więcej:

Przeczytaj opis męczeństwa św. Perpetui i Felicyty. 

Przeczytaj kazanie papieża Franciszka z 13 października 2016 roku wygłoszonego w domu św. Marty

Autor:

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne komentarze do Pisma Świętego:

04

kwiecień

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #6"

Kazanie pasyjne
Niedziela Palmowa
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #5"

Kazanie pasyjne
V Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #4"

Kazanie pasyjne
IV Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

Baśń “Krawiec Niteczka” (Szkolny teatr “Na Przekór”)

Szkolny Teatr "Na Przekór" działa przy szkole w Przytkowicach od ponad dziesięciu lat. Co roku dzieci zaangażowane w ten projekt wystawiały dwa przedstawienia. Niestety, pandemia zatrzymała próby do kolejnego przedstawienia. Dlatego postanowiliśmy w tym roku zaprosić Was na przedstawienie w formie filmu. Premiera 4 lipca o godz. 17:00. (więcej…)

Czytaj więcej »

Organizacja Strefy Lednickiej.

Spotkanie Lednickie zbliża się już wielkimi krokami. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym odbędzie się ono w trybie on-line, ponieważ nie ma możliwości zgromadzenia tysięcy ludzi na jednym wielkim polu. Jednak, mamy nadzieję, że obostrzenia i warunki epidemiczne pozwolą nam spotkać się w małych grupach. Podpowiem wam dzisiaj, w jaki sposób…

Czytaj więcej »

Błogosławieństwo lektorów dekanatu kalwaryjskiego

W najbliższą sobotę (17 kwietnia) w Sanktuarium Pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie miało miejsce błogosławieństwo lektorów z parafii dekanatu Kalwaria Zebrzydowska. Do tej posługi w Kościele zostanie wprowadzonych 33 chłopaków. Do tego wydarzenia przygotowywali się już od początku roku szkolnego, z powodu pandemii uczestnicząc w kursie on-line. Odkrywali tajniki liturgii oraz Pisma Świętego a także…

Czytaj więcej »

Czytanie Męki Pana Jezusa w Niedzielę Palmową 2020

7:00 E: Kamil Mróz I, T: Maciej Kozieł (próba: godz. 6:40)   9:00 E: Dawid Ulman I, T: Maciej Doktor (próba: godz. 8:40)   11:00 E: Dawid Stawowy I, T: Damian Stawowy (próba: godz. 10:40)   17:00 E: Piotr Janicki I, T: Jacek Serwin  (próba: godz. 15:55) Ewangelia (Mk 15, 1-39) Męka naszego Pana Jezusa…

Czytaj więcej »

Zakończenie kursu lektorskiego w dekanacie kalwaryjskim

Dobiega końca kurs lektorski w dekanacie Kalwaria Zebrzydowska, do którego w tym roku przystąpiło prawie 40 ministrantów. Niestety, z powodu obostrzeń, kurs w dużej mierze odbywał się w trybie on-line. Udało nam się zrealizować część teoretyczną, odbyły się nawet internetowe spotkania z aktorem, p. Piotrem Piechą i p. neurologopedą, Joanną Madej. Niestety warunki pandemiczne uniemożliwiają…

Czytaj więcej »

Premiera coveru Driving License w wykonaniu Oliwii Kalety

Serdecznie zapraszam na premierę coveru utworu Driving License Olivii Rodrigo w wykonaniu Oliwii Kalety. Piosenka wraz z teledyskiem została przygotowana na IX edycję Walentynkowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej o Miłości pt. "My pandemii się nie damy, o miłości zaśpiewamy..." organizowanym przez Zespół Szkół CKU w Radoczy w 2021 roku, gdzie zajął I miejsce.   Utwór: Drivers…

Czytaj więcej »

ZANIM ZACZNIESZ...

... POMÓDL SIĘ DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen!