Mikropęknięcia duchowego kadłuba

Niedziela Zwykła

I czytanie: Syr 15, 15-20

II czytanie: 1 Kor 2, 6-10

Ewangelia: Mt 5, 17-37

Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: “Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz. Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa. Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Jest 25 maja 2002 roku. Samolot pasażerski Boening 747 należący do Chińskich linii lotniczych znika z radarów podczas wznoszenia się na wysokość przelotową. W czasie akcji poszukiwawczej odnaleziono 640 fragmentów maszyny, która rozpadła się w powietrzu. Zginęło 225 osób. W branży lotniczej zapanowała panika – jak to samolot, który był „w pełni swoich sił”, który był regularnie serwisowany, mógł rozpaść się w powietrzu. W czasie skrupulatnego śledztwa wykazano, ze przyczyną oderwania się ogona samolotu były mikropęknięcia – pozostałość po źle wykonanej naprawie, która miała miejsce 22 lata wcześniej. Choć miliony samolotów latają po niebie, ten jeden nie dotarł do celu. Mimo to, wg. raportów, latanie i tak jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu.

Wyobraźmy sobie zatem, że taki wielki samolot to obraz naszego życia duchowego. Możemy być pewni, że jest on najbezpieczniejszym środkiem transportu. Cel naszej podróży to życie wieczne. Pilot doskonale zna trasę, ponieważ sam już ją przebył. Jest nim sam Jezus Chrystus. Lecimy sobie spokojnie, może nawet bez większych turbulencji. I wydaje się, że wszystko jest ok. Problem może się pojawić wówczas, gdy w naszym życiu pojawiają się takie mikropęknięcia. Niby nic się nie dzieje, przecież nie dopuściłem się grzechu ciężkiego. Wszyscy znamy jego definicję: świadome i dobrowolne wykroczenie przeciwko prawu Bożemu lub kościelnemu w rzeczy ważnej. Możemy sobie pomyśleć, że skoro nie zabiłem, nie ukradłem, nie pożądałem nikogo ani niczego – to jestem zupełnie bezpieczny. Jezus jednak zwraca nam dziś uwagę na coś, czego być może nie widać gołym okiem – na mikropęknięcia.

22 lata wcześniej pilot, który przesiadł się do nowej, większej maszyny, podczas lądowania zahaczył końcówką ogona o pas startowy. Jak mówią eksperci – to się zdarza, przecież samolot nie ma lusterek wstecznych. Trzeba wówczas ten uszkodzony fragment wyciąć i wstawić nowy. Problem polegał na tym, że obsługa naziemna tego nie zrobiła. „Jest ok, nic się nie stało” – można było usłyszeć. Właśnie to „jest ok” doprowadziło 22 lata później do wielkiej tragedii.

Co zatem zrobić, aby do podobnej tragedii w naszym życiu nigdy nie doszło? Trzeba wziąć się do roboty i zacząć naprawiać usterki jedna po drugiej. Nie wszystkie naraz, ale stopniowo, po kolei. Od czego zacząć? W ewangelii usłyszeliśmy katalog takich usterek. Wydaje nam się że jest ok, wydaje nam się, że można się gniewać na siebie i być śmiertelnie obrażonym na sąsiada o miedzę, wydaje nam się, że można kogoś obgadywać, przecież od tego nic się nie stanie. Cudzołożyć nie wolno, to przecież wiem, ale tu sobie popatrzę, tam sobie popatrzę, przecież to nie grzech. A ileż to razy zdarzało nam się przysięgać i co? I nic się nie stało. Trzeba nam spojrzeć na nasze duchowe poszycie okiem wykwalifikowanego Eksperta. Tylko On może nam pokazać – zobacz, tutaj jest pęknięcie, tam też. W przyszłości mogą doprowadzić do tragedii. Otwórzmy przed nim drzwi, wystarczy że tylko spojrzy na nasze życie, na nasze codzienne nawyki, na nasze zachowanie, na relację do innych.

W życiu zdarzają nam się grzechy. Częściej lekkie, czasami ciężkie. Bo choć duch jest w nas ochoczy i mówimy sobie: już więcej tego nie zrobię, to ciało mamy słabe. A zły duch, wyrzucony z tego naszego samolotu w sakramencie pokuty i pojednania, wraca do niego z siedmioma innymi. To jest właśnie to mikropęknięcie. Pewien rodzaj przywiązania do grzechu. Uszkodzenie, które sprawia, że nie czynimy tego co chcemy, ale czynimy to, czego nie chcemy. Czasem nawet mimowolnie.

Dzisiaj zaczynamy nabożeństwo 40-godzinne. Może to jest właśnie okazja, by poświęcić trochę czasu na przegląd własnego życia. Jeżeli coś nie funkcjonuje tak jak powinno, to lepiej od razu wyciąć ten fragmencik i zapełnić go nowym, świeżym materiałem. Nie wpuszczajmy tam nowych duchów, ale pozwólmy Bogu naprawić to miejsce. Nie odkładajmy tej pracy od jutra, ale zacznijmy już teraz.

Zobacz. Bóg położył przed Tobą ogień i wodę, położył przed Tobą życie i śmierć – usłyszeliśmy z księgi Syracha. Ty decydujesz, po co wyciągniesz rękę. A św. Paweł dodaje: Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują. Taka jest stawka za tą pracę. Albo zginiesz albo otrzymasz tak wiele, że nawet twoje serce nie potrafi tego ogarnąć, nie mówiąc już o umyśle i wyobraźni.

Święta Tereska z Lisieux napisała w jednym z listów do współsiostry: Martwiłam się z powodu drobnych rzeczy, z których teraz się śmieję. O! jak dobry jest Pan, że pozwolił wzrosnąć mej duszy, że jej dał skrzydła… Na pewno po jakimś czasie także chwila obecna wyda mi się jeszcze pełna niedoskonałości; ale niczemu już się nie dziwię ani się nie martwię widząc, że jestem samą słabością, przeciwnie, właśnie w niej się chlubię i codziennie spodziewam się odkryć w sobie nowe niedoskonałości. Pamiętając, że miłość zakrywa mnóstwo grzechów, czerpię z tej niezgłębionej kopalni, którą Jezus otworzył przede mną. Święci nie boją się swoich słabości i swoich wad. Święci przyznają się do tego, że nie byli doskonali, że zdarzyło się im upaść. Św. Tereska, młoda dziewczyna, której spowiednik powiedział oświadczam, że nigdy nie popełniłaś żadnego grzechu śmiertelnego doszukuje się w swoim życiu słabości i niedoskonałości. Ale nie po to, by się nimi zamartwiać, by siąść i płakać, ale po to, by nad nimi pracować. By w jej życiu nie było żadnych mikropęknięć. A siłę do tej pracy nad sobą, czerpie z niezgłębionej kopalni, którą Jezus przed nią otworzył.

Autor:

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne komentarze do Pisma Świętego:

04

kwiecień

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #6"

Kazanie pasyjne
Niedziela Palmowa
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #5"

Kazanie pasyjne
V Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #4"

Kazanie pasyjne
IV Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

Baśń “Krawiec Niteczka” (Szkolny teatr “Na Przekór”)

Szkolny Teatr "Na Przekór" działa przy szkole w Przytkowicach od ponad dziesięciu lat. Co roku dzieci zaangażowane w ten projekt wystawiały dwa przedstawienia. Niestety, pandemia zatrzymała próby do kolejnego przedstawienia. Dlatego postanowiliśmy w tym roku zaprosić Was na przedstawienie w formie filmu. Premiera 4 lipca o godz. 17:00. (więcej…)

Czytaj więcej »

Organizacja Strefy Lednickiej.

Spotkanie Lednickie zbliża się już wielkimi krokami. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym odbędzie się ono w trybie on-line, ponieważ nie ma możliwości zgromadzenia tysięcy ludzi na jednym wielkim polu. Jednak, mamy nadzieję, że obostrzenia i warunki epidemiczne pozwolą nam spotkać się w małych grupach. Podpowiem wam dzisiaj, w jaki sposób…

Czytaj więcej »

Błogosławieństwo lektorów dekanatu kalwaryjskiego

W najbliższą sobotę (17 kwietnia) w Sanktuarium Pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie miało miejsce błogosławieństwo lektorów z parafii dekanatu Kalwaria Zebrzydowska. Do tej posługi w Kościele zostanie wprowadzonych 33 chłopaków. Do tego wydarzenia przygotowywali się już od początku roku szkolnego, z powodu pandemii uczestnicząc w kursie on-line. Odkrywali tajniki liturgii oraz Pisma Świętego a także…

Czytaj więcej »

Czytanie Męki Pana Jezusa w Niedzielę Palmową 2020

7:00 E: Kamil Mróz I, T: Maciej Kozieł (próba: godz. 6:40)   9:00 E: Dawid Ulman I, T: Maciej Doktor (próba: godz. 8:40)   11:00 E: Dawid Stawowy I, T: Damian Stawowy (próba: godz. 10:40)   17:00 E: Piotr Janicki I, T: Jacek Serwin  (próba: godz. 15:55) Ewangelia (Mk 15, 1-39) Męka naszego Pana Jezusa…

Czytaj więcej »

Zakończenie kursu lektorskiego w dekanacie kalwaryjskim

Dobiega końca kurs lektorski w dekanacie Kalwaria Zebrzydowska, do którego w tym roku przystąpiło prawie 40 ministrantów. Niestety, z powodu obostrzeń, kurs w dużej mierze odbywał się w trybie on-line. Udało nam się zrealizować część teoretyczną, odbyły się nawet internetowe spotkania z aktorem, p. Piotrem Piechą i p. neurologopedą, Joanną Madej. Niestety warunki pandemiczne uniemożliwiają…

Czytaj więcej »

Premiera coveru Driving License w wykonaniu Oliwii Kalety

Serdecznie zapraszam na premierę coveru utworu Driving License Olivii Rodrigo w wykonaniu Oliwii Kalety. Piosenka wraz z teledyskiem została przygotowana na IX edycję Walentynkowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej o Miłości pt. "My pandemii się nie damy, o miłości zaśpiewamy..." organizowanym przez Zespół Szkół CKU w Radoczy w 2021 roku, gdzie zajął I miejsce.   Utwór: Drivers…

Czytaj więcej »

ZANIM ZACZNIESZ...

... POMÓDL SIĘ DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen!