Ja świętym?

Uroczystość Wszystkich Świętych

I czytanie: Ap 7, 2-4. 9-14

II czytanie: 1 J 3, 1-3

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: «Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie».
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Wczoraj wieczorem pojechałem zatankować samochód, żeby nie musieć tego robić dziś. Wskoczyła mi jedna z mainstreamowych stacji radiowych. Prowadzący zadali pytanie czy to dobrze, że w Polsce coraz bardzie przyjmuje się Halloween i czekali na telefony od słuchaczy. Zadzwoniła kobieta i zaznaczając na wstępie, że nie jest “religijną fanatyczką”, jest przeciwko tym zwyczajom, które bezrefleksyjnie kopiujemy z zachodu, mając wspaniałe i piękne polskie tradycje obchodzenia Święta Wszystkich Świętych. Na pytanie, czy to dobrze, że próbuje się z żartem podejść do tematu śmierci, również odpowiedziała, że nie. Bo śmierć nie jest żartem. To, że ktoś latał za cukierkami dwadzieścia lat temu, nie pomoże mu w przeżywaniu śmierci kogoś bliskiego. I tak rozmowa toczyła się dalej, prowadzący czekali na inne telefony. Ale co mnie uderzyło. W odniesieniu do Halloween używali zamiennie słów takich jak “święto” czy “celebrować”. Pomyślałem sobie, że jak wiele trudu człowiek potrafi włożyć w to, żeby nie myśleć o Bogu.

Bo śmierć nie jest żartem. Jest śmiertelnie poważna i często pojawia się w nas pewien lęk. Lęk związany podróżą w nieznane, zwłaszcza, jeżeli nie ma w nas nadziei życia wiecznego. A kiedy czegoś się lękamy, to może włączyć się w nas mechanizm wyśmiania. W ten sposób ludzie próbują sobie poradzić z tym napięciem. Ale na szczęście jest cmentarz. To miejsce nie jest nastraja nas do żartów, ale napawa nas nadzieją, ufnością, spokojem. Jest jak stacja przesiadkowa, gdzie każdy z nas, prędzej czy później przesiądzie się z pociągu “doczesność” do pociągu “wieczność”. A stojąc teraz nad grobami naszych bliskich, widzimy tych, którzy przed nami tą podróż już odbyli.

Dokąd ten pociąg prowadzi? Zastanowiłem się dziś, dlaczego Kościół wybrał na liturgię Wszystkich Świętych aż dwa teksty jednego autora – św. Jana. Ucznia, który był najmłodszy z Dwunastu, który jako jedyny doczekał sędziwego wieku i miał wiele czasu na refleksję nad tym, co wydarzyło się w Jerozolimie i później. I dochodzi do wniosku, że świat nie rozumie o co nam chodzi. Nie zna nas. Nie wie czym jest cmentarz, bo nie poznał Jezusa. My, którzy stoimy nad grobami naszych bliskich, którzy gromadzimy się tutaj na Eucharystii – poznaliśmy i odkrywamy Go żywego pośród nas. Wiemy, że jesteśmy dziećmi Boga i chcemy Go spotkać, ujrzeć Go takim jakim jest. I, jak dalej pisze św. Jan, pokładamy w Nim nadzieję i uświęcamy się.

Apokalipsa, jako ostatnia księga Pisma Świętego, powstała na końcu i zamyka Boże objawienie. Wizja nieba, Jeruzalem niebieskiego, świętego miasta w Którym Bóg przebywa wraz z nieprzeliczonym tłumem. Ta księga kończy się wołaniem: “Przyjdź Panie Jezu!”. To wołanie całego kościoła.

Świętość. Czy to jest górnolotne słowo? Czy jesteśmy do tego zdolni? Powiem inaczej. My nie możemy stać się święci. My już tacy jesteśmy. Mocą Chrystusowego odkupienia, każdy z nas stał się święty. Tak często św. Paweł adresuje swoje listy: “do świętych którzy są w kościele….” I dzisiaj napisałby: “do świętych którzy są w kościele w Przytkowicach”. Cała sztuka polega na tym, żeby tej świętości nie zgubić, nie splamić. Wyrazem tego są także błogosławieństwa o których mówi Jezus.

Czy przyjąłeś kiedyś jakąś prawdę, bez wnikania i pytania dlaczego? Czy byłeś kiedyś smutny? Albo przygryzłeś język, żeby nie powiedzieć za dużo? Czy targało tobą kiedyś pragnienie sprawiedliwości, kiedy słyszałeś o jej braku w świecie? Czy zdarzyło ci się być miłosiernym dla drugiego? Czy miałeś kiedyś czyste intencje? Czy byłeś człowiekiem niosącym pokój? A może cierpiałeś, bo szedłeś pod prąd światowym trendom i ktoś skrytykował cię, gdy dałeś swoje świadectwo wiary w Jezusa? Jeżeli tak, to jesteś święty. To jest także twoje święto!

Autor:

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne komentarze do Pisma Świętego:

04

kwiecień

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #6"

Kazanie pasyjne
Niedziela Palmowa
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #5"

Kazanie pasyjne
V Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #4"

Kazanie pasyjne
IV Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

Baśń “Krawiec Niteczka” (Szkolny teatr “Na Przekór”)

Szkolny Teatr "Na Przekór" działa przy szkole w Przytkowicach od ponad dziesięciu lat. Co roku dzieci zaangażowane w ten projekt wystawiały dwa przedstawienia. Niestety, pandemia zatrzymała próby do kolejnego przedstawienia. Dlatego postanowiliśmy w tym roku zaprosić Was na przedstawienie w formie filmu. Premiera 4 lipca o godz. 17:00. (więcej…)

Czytaj więcej »

Organizacja Strefy Lednickiej.

Spotkanie Lednickie zbliża się już wielkimi krokami. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym odbędzie się ono w trybie on-line, ponieważ nie ma możliwości zgromadzenia tysięcy ludzi na jednym wielkim polu. Jednak, mamy nadzieję, że obostrzenia i warunki epidemiczne pozwolą nam spotkać się w małych grupach. Podpowiem wam dzisiaj, w jaki sposób…

Czytaj więcej »

Błogosławieństwo lektorów dekanatu kalwaryjskiego

W najbliższą sobotę (17 kwietnia) w Sanktuarium Pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie miało miejsce błogosławieństwo lektorów z parafii dekanatu Kalwaria Zebrzydowska. Do tej posługi w Kościele zostanie wprowadzonych 33 chłopaków. Do tego wydarzenia przygotowywali się już od początku roku szkolnego, z powodu pandemii uczestnicząc w kursie on-line. Odkrywali tajniki liturgii oraz Pisma Świętego a także…

Czytaj więcej »

Czytanie Męki Pana Jezusa w Niedzielę Palmową 2020

7:00 E: Kamil Mróz I, T: Maciej Kozieł (próba: godz. 6:40)   9:00 E: Dawid Ulman I, T: Maciej Doktor (próba: godz. 8:40)   11:00 E: Dawid Stawowy I, T: Damian Stawowy (próba: godz. 10:40)   17:00 E: Piotr Janicki I, T: Jacek Serwin  (próba: godz. 15:55) Ewangelia (Mk 15, 1-39) Męka naszego Pana Jezusa…

Czytaj więcej »

Zakończenie kursu lektorskiego w dekanacie kalwaryjskim

Dobiega końca kurs lektorski w dekanacie Kalwaria Zebrzydowska, do którego w tym roku przystąpiło prawie 40 ministrantów. Niestety, z powodu obostrzeń, kurs w dużej mierze odbywał się w trybie on-line. Udało nam się zrealizować część teoretyczną, odbyły się nawet internetowe spotkania z aktorem, p. Piotrem Piechą i p. neurologopedą, Joanną Madej. Niestety warunki pandemiczne uniemożliwiają…

Czytaj więcej »

Premiera coveru Driving License w wykonaniu Oliwii Kalety

Serdecznie zapraszam na premierę coveru utworu Driving License Olivii Rodrigo w wykonaniu Oliwii Kalety. Piosenka wraz z teledyskiem została przygotowana na IX edycję Walentynkowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej o Miłości pt. "My pandemii się nie damy, o miłości zaśpiewamy..." organizowanym przez Zespół Szkół CKU w Radoczy w 2021 roku, gdzie zajął I miejsce.   Utwór: Drivers…

Czytaj więcej »

ZANIM ZACZNIESZ...

... POMÓDL SIĘ DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen!