Czytamy słowo, a nie widzimy

Niedziela Chrztu Pańskiego

I czytanie: Iz 40, 1-5. 9-11

II czytanie: Tt 2, 11-14; 3, 4-7

Ewangelia: Łk 3, 15-16.21-22

Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem». Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił nad Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie».
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Uroczystość Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia. Zamyka czas, w którym w szczególny sposób koncentrowaliśmy się na początku dzieła odkupienia człowieka:

  • Boże Narodzenie – Bóg przestaje być odległy i staje się jednym z nas
  • Objawienia Pańskie, zwane też Świętem Trzech Króli – Bóg objawia się nie tylko ludziom, którzy na Niego czekają, ale wszystkim, nawet mędrcom ze wschodu.
  • Chrzest Pański – Bóg chce wziąć na siebie nasze grzechy. Taki jest cel tego wszystkiego, co wydarzy się później.

Prorok Izajasz pisze o Słudze Jahwe, który otworzy oczy niewidomym i z więzienia wypuści tych, którzy są jeńcami, którzy przebywają w ciemności. Ma wizje, którą spisuje, ale nie wie, kogo ona dotyczy. Nie wiedzą też tego ludzie, którzy gromadzą się wokół Jana. Dlatego snują domysły. To może Jan jest tym, na którego czekamy. I jakby na nic zdaje się jego tłumaczenie, że idzie za nim mocniejszy, któremu nie jest w stanie nawet zawiązać rzemyka u sandałów.

Nikt nie wie, że w tym tłumie stoi szczególna osoba. Tylko Jan otrzymał tą łaskę, żeby dostrzec Jezusa, Mesjasza, Zbawiciela. Żeby mógł wskazać na Niego, ludzie potrzebowali znaku. I znak ten otrzymują.

Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: “Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.

Święty Łukasz Ewangelista, choć nie był naocznym świadkiem tego zdarzenia, opisał w swoim dziele moment chrztu Jezusa. Ale zwrócił uwagę na ważny szczegół. Szczerze mówiąc, gdy przygotowywałem się do tego kazania, kilkukrotnie czytałem ten fragment i nie zauważyłem tego. Dopiero lektura komentarza zwróciła moją uwagę na to, że niebo otwiera się nie w czasie chrztu Jezusa, ale gdy ten się modli.

A gdy się modlił, otworzyło się niebo…

Idąc dalej natrafiamy na kolejną językową pułapkę. W jakiej postaci objawił się Duch Święty. Czy w postaci gołębicy?

Duch Święty zstąpił na Niego w postaci cielesnej niby gołębica

Zstępuje na Jezusa w postaci bardzo konkretnej, cielesnej, ale nie jest gołębicą. Gołębica pojawia się już w Piśmie Świętym, szczególnie w momencie potopu. Gdy Noe w arce dryfuje pośród wód, które zatopiły świat, które są obrazem Bożej kary za grzechy, to właśnie gołębica zwiastuje szybki koniec tej kary. Zapowiada coś nowego, nowe stworzenie, nowe przymierze Boga z ludźmi. I tutaj jest podobnie. Bóg chce zawrzeć z ludźmi nowe przymierze, dlatego posyła swojego Syna.

Ale co to oznacza dla mnie? Co Duch chce mi powiedzieć przez to Słowo?

Przede wszystkim podkreślić modlitwę, która ma moc otworzyć przed nami niebo. Na mocy naszego chrztu staliśmy się dziećmi Bożymi, staliśmy się częścią Kościoła. Niebo stoi przed nami otworem. Nie jest już zamknięte, jak kiedyś. Nie jesteśmy sami. A modlitwa jest tym podstawowym sposobem komunikacji Boga z ludźmi i odwrotnie. Czy jestem świadom tego, jak wielki to jest skarb, móc mówić do Boga i być wysłuchanym?

W tej modlitwie Bóg chce wyznać nam swoją miłość. Skoro jesteśmy częścią Kościoła, jesteśmy ciałem Jezusa Chrystusa, to słowa “Ty jesteś mój syn umiłowany…”, skierowane są także do każdego z nas. Jesteś umiłowanym synem Boga! Jesteś Jego umiłowaną córką!

Wreszcie to modlitwa jest przestrzenią, która napełnia nas mocą Ducha Świętego. Troskliwy Bóg chce nam dać te łaski, których na co dzień potrzebujemy. Nie zostawia nas samych. On bierze na swoje ramiona moje trudności, słabości, grzechy i wady.

Autor:

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne komentarze do Pisma Świętego:

04

kwiecień

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #6"

Kazanie pasyjne
Niedziela Palmowa
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #5"

Kazanie pasyjne
V Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

03

marzec

2020

"Droga oczyszczenia – Pasyjne #4"

Kazanie pasyjne
IV Niedziela Wielkiego Postu
Brak komentarzy

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

Baśń “Krawiec Niteczka” (Szkolny teatr “Na Przekór”)

Szkolny Teatr "Na Przekór" działa przy szkole w Przytkowicach od ponad dziesięciu lat. Co roku dzieci zaangażowane w ten projekt wystawiały dwa przedstawienia. Niestety, pandemia zatrzymała próby do kolejnego przedstawienia. Dlatego postanowiliśmy w tym roku zaprosić Was na przedstawienie w formie filmu. Premiera 4 lipca o godz. 17:00. (więcej…)

Czytaj więcej »

Organizacja Strefy Lednickiej.

Spotkanie Lednickie zbliża się już wielkimi krokami. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym odbędzie się ono w trybie on-line, ponieważ nie ma możliwości zgromadzenia tysięcy ludzi na jednym wielkim polu. Jednak, mamy nadzieję, że obostrzenia i warunki epidemiczne pozwolą nam spotkać się w małych grupach. Podpowiem wam dzisiaj, w jaki sposób…

Czytaj więcej »

Błogosławieństwo lektorów dekanatu kalwaryjskiego

W najbliższą sobotę (17 kwietnia) w Sanktuarium Pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie miało miejsce błogosławieństwo lektorów z parafii dekanatu Kalwaria Zebrzydowska. Do tej posługi w Kościele zostanie wprowadzonych 33 chłopaków. Do tego wydarzenia przygotowywali się już od początku roku szkolnego, z powodu pandemii uczestnicząc w kursie on-line. Odkrywali tajniki liturgii oraz Pisma Świętego a także…

Czytaj więcej »

Czytanie Męki Pana Jezusa w Niedzielę Palmową 2020

7:00 E: Kamil Mróz I, T: Maciej Kozieł (próba: godz. 6:40)   9:00 E: Dawid Ulman I, T: Maciej Doktor (próba: godz. 8:40)   11:00 E: Dawid Stawowy I, T: Damian Stawowy (próba: godz. 10:40)   17:00 E: Piotr Janicki I, T: Jacek Serwin  (próba: godz. 15:55) Ewangelia (Mk 15, 1-39) Męka naszego Pana Jezusa…

Czytaj więcej »

Zakończenie kursu lektorskiego w dekanacie kalwaryjskim

Dobiega końca kurs lektorski w dekanacie Kalwaria Zebrzydowska, do którego w tym roku przystąpiło prawie 40 ministrantów. Niestety, z powodu obostrzeń, kurs w dużej mierze odbywał się w trybie on-line. Udało nam się zrealizować część teoretyczną, odbyły się nawet internetowe spotkania z aktorem, p. Piotrem Piechą i p. neurologopedą, Joanną Madej. Niestety warunki pandemiczne uniemożliwiają…

Czytaj więcej »

Premiera coveru Driving License w wykonaniu Oliwii Kalety

Serdecznie zapraszam na premierę coveru utworu Driving License Olivii Rodrigo w wykonaniu Oliwii Kalety. Piosenka wraz z teledyskiem została przygotowana na IX edycję Walentynkowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej o Miłości pt. "My pandemii się nie damy, o miłości zaśpiewamy..." organizowanym przez Zespół Szkół CKU w Radoczy w 2021 roku, gdzie zajął I miejsce.   Utwór: Drivers…

Czytaj więcej »

ZANIM ZACZNIESZ...

... POMÓDL SIĘ DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen!