11

Sie

2019

Założyłeś okulary?

ks. Jarosław Gawęda
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Share on print

Okulary. Jeżeli ktoś ma wadę wzroku, tak jak ja, to dzięki nim może wyraźnie widzieć świat. Ale jeżeli je zdejmę i przestaję widzieć wyraźnie, nie oznacza to, że rzeczywistość wokół mnie znika. Ona nadal istnieje, choć jej nie widzę. I właśnie o takich okularach czytaliśmy w liście św. Pawła.

Przeczytaj najpierw teksty liturgii z dnia.

Co takiego pozwala nam zobaczyć więcej? Co poprawia nasz wzrok? Wejdź w link do czytań i samemu znaleźć odpowiedź na te pytania. Albo czytaj dalej. Św. Paweł podaje przykład dwóch osób: Abrahama i Sary. Wiadomo, że Abraham usłyszał głos nieznanego mu Boga, ale uznał ten głos za godny wiary i by mu zaufać. I wyruszył na wędrówkę do Ziemi Obiecanej. Nie wiedział dokąd idzie. Poszedł w ciemno. Sara, jego żona, też usłyszała obietnicę, że będzie matką potomstwa licznego jak gwiazdy na niebie. I czy oboje tego doczekali? Nie. Święty Paweł wydaje się stawiać pytanie: czy zatem zostali oszukani przez Boga? Ale zaraz udziela odpowiedzi, że nie – oni widzieli, że obietnica Boża zaczyna się realizować. Założyli okulary, które pozwoliły im dostrzec to, czego inni nie widzieli.

Tymi okularami jest wiara, która jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy. To wiara pozwala nam dostrzec rzeczywistość Bożą. W ten sposób patrząc, łatwiej jest zrozumieć ludzi, którzy wyśmiewają naszą wiarę. Dlaczego? Bo kto nie spotkał w swoim życiu Boga i nie zachłysnął się Jego wspaniałością, kto nie zobaczył świta przez okulary Bożej perspektywy, ten nie zrozumie tego, co my tutaj robimy.

Tak było od początku istnienia Kościoła. Właśnie dlatego wybuchły krwawe prześladowania. Mówiło się, że chrześcijanie przeżywają uczty miłości i spożywają ciało swojego mistrza. Dla rzymian i żydów było to niezrozumiałe. Dlatego postawili sobie za punkt honoru, aby zniszczyć ten ruch założony przez Jezusa. A im bardziej z nim walczyli, on tym bardziej się rozwijał. Bo coraz więcej ludzi spotykało w swoim życiu Boga. Kolejni ludzie, którzy widzieli postawę męczenników, odkrywali prawdziwy skarb. Patrząc z perspektywy wiary na te wszystkie okropne bluźnierstwa, pozostaje nam jedynie modlitwa, której nauczył nas Jezus – Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. By Bóg zlitował się nad nimi i pozwolił im skruszyć lud, który skuł ich serca. 

Tam jest serce twe, gdzie jest skarb Twój. Co jest dla mnie ważne w życiu? Dla jednych są to pieniądze, dla drugich nieruchomości. Dla jeszcze innych rodzina, miłość, grupa przyjaciół. Jeszcze inni ponad wszystko cenią sobie opinię innych o sobie. A co jest moim skarbem? Ku czemu skłania się moje serce? To jest ważne pytanie dla każdego katolika: czy Jezus jest moim skarbem? Czy jest na górze mojej życiowej hierarchii? Czy było jakieś wydarzenie, które rozpaliło moją wiarę? Taki moment założenia okularów – kiedy nagle zaczynasz widzieć więcej i wyraźniej. Bez tego moja wiara może pozostać na płytkim poziomie a skarby z których mógłbym czerpać każdego dnia, pozostaną zasłonięte.

ks. Jarosław Gawęda

ks. Jarosław Gawęda

Od dawna chciałem dążyć do sukcesu w życiu i dzielić się z innymi doświadczeniami z tej drogi, dlatego w 2009 roku założyłem pierwszy blog. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, co wkrótce wydarzy się w moim życiu i dokąd mnie to zaprowadzi. Tym bardziej nie wiedziałem, że w 2017 roku odprawię pierwszą Mszę Świętą. Ta wspaniała przygoda trwa do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

28

Lis

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
Powstaje gra o tym, czym jest Eucharystia. W jej trakcie gracze będą odbędą podróż do fantastycznego świata w którym od wielu lat nie było

24

Lis

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, a zarazem ostatnią niedzielę roku liturgicznego. I tak jak za miesiąc będziemy podsumowywać cały rok 2019: jaki

22

Paź

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
 W dnach 19-20 października 2019 roku w Przytkowicach miał miejsce niezwykły jubileusz – 40-lecie scholi parafialnej. Była to okazja do spotkania się tych, którzy

03

Paź

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
Drodzy ministranci! Zbliżają się w naszym dekanacie rozgrywki kwalifikacyjne do XV Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar KNC w Piłce Nożnej Halowej. Zobaczcie

19

Wrz

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem prawie 60 tysięcy ludzi spotkało się w ramach akcji “Polska pod Krzyżem”.
%d bloggers like this: