8

Wrz

2019

Tożsamość chrześcijanina

ks. Jarosław Gawęda
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Share on print

Marzec 203 roku, Kartagina (współczesny Tunis). Do więzienia trafia 22 letnia kobieta, pochodząca z jednej z najbogatszych rodzin w mieście, z małym dzieckiem na rękach. Wraz ze swoimi towarzyszami jest oskarżona o straszliwą zbrodnię: wyznawanie chrześcijaństwa.

 

Przeczytaj najpierw fragment z Liturgii z dnia.

 

Św. Perpetua, bo to o niej mowa, w publicznym procesie zostaje skazana na śmierć, bowiem wyznaje – jestem chrześcijanką. 7 marca 203 roku  ta młoda dziewczyna, wraz ze swoimi towarzyszami staje na arenie. Zaatakowana przez rozjuszoną krowę (płeć ofiary miała zgadzać się z płcią zwierzęcia), podnosi się z ziemi i jak gdyby zupełnie nie czuła bólu, poprawia swoją tunikę i spina ponownie włosy, bo „wyglądałoby, że rozpacza w czasie swojego triumfu”. Otrzymała łaskę męczeństwa, została do niej przygotowana już w czasie więzienia, gdy otrzymała wizje w których widziała siebie i swoich towarzyszy wchodzących do nieba po drabinie, pod którą stał smok, ale nie mógł im nic zrobić. W czasie tych wizji zrozumiała, że nie będzie walczyć ze zwierzęciem, ale z szatanem i że zwycięży.

Zanim jednak dochodzi do wykonania wyroku, jej ojciec, wpływowy i zamożny człowiek, chce ją przekonać, aby odwołała swoje wyznanie. Próbuje tego na różne sposoby: prosi ją, upada jej do nóg i całuje, grozi jej czy wręcz posuwa się do rękoczynów. Odwołuje się do miłości do rodziny, mówi: „Miej wzgląd na moją siwiznę, złóż ofiarę na pomyślność cesarzy”. Podczas jednej z takich prób przekonania córki, ona odpowiada pytaniem: – Ojcze, czy widzisz ten dzbanek? – Tak, widzę. – Odpowiada ojciec. – A czy możesz go nazwać inaczej, niż tym, czym jest w rzeczywistości? – Nie, nie mogę – odpowiada zdziwiony ojciec. – Tak samo nie mogę nazwać inaczej siebie, niż tym, kim jestem faktycznie, a więc chrześcijanką.

Co to znaczy być chrześcijaninem? Czym charakteryzuje się chrześcijańska tożsamość? Do zadania sobie tego pytania inspirują nas dzisiaj słowa Chrystusa, w których wyznacza On dwie zasady chrześcijańskiej tożsamości:

Po pierwsze – właściwa hierarchia. Chrześcijanin całkowicie opowiada się za Jezusem. Kategorycznie, w każdej sytuacji. Nikt i nic nie może nam Jezusa przesłonić. I tutaj padają słowa, które mogą dziwić. Mam nienawidzić siebie i swoich bliskich? To sformułowanie wynika z ograniczeń języka hebrajskiego, w którym mówił Jezus. Nie ma w nim stopniowania uczuć. Przeciwieństwem do „kochać” jest właśnie „nienawidzić”. Zatem nikogo i niczego nie powinniśmy kochać bardziej niż Jezusa. I to właśnie pokazuje nam św. Perpetua, która mimo wielu próśb i gróźb ze strony swojego ojca, wyżej stawia Jezusa niż miłość do rodziny i pragnienie życia. Dzisiaj na szczęście nikt nie żąda od nas takiego świadectwa. Ale domagają się go różne momenty naszego życia – w domu, w szkole, w pracy. Nie można być letnim chrześcijaninem, takim na pół gwizdka. Albo jest się uczniem Jezusa, albo nie.

Drugą zasadą jest potrzeba dźwigania krzyża. I ktoś mógłby powiedzieć: „Ojej, znów będzie o tym cierpieniu”. Ale pojęcie krzyża jest tutaj dużo szersze i dotyczy naszego powołania. Każdy z nas ma jakieś naturalne zdolności. Bóg obdarza nas powołaniem i udziela określonych darów, byśmy to powołanie mogli zrealizować. Święta Perpetua została powołana do męczeństwa i to powołanie dzięki Bożej łasce wypełniła. W Kościele jest jednak wiele dróg powołania: życie małżeńskie, zakonne, kontemplacyjne, misyjne i wiele, wiele innych. Trzeba zajrzeć bardzo głęboko w siebie, w swoje wnętrze by zobaczyć, do jakich zadań uzdalnia mnie Bóg.

Papież Franciszek w jednym ze swoich kazań u św. Marty podjął kiedyś temat chrześcijańskiej tożsamości. I sformułował ją w ten sposób:

  • chrześcijanin to ktoś, kto jest wybrany. Jesteś wybrany. Nie jesteśmy bezimiennym tłumem, masą ludzi. Jezus do każdego z nas przyszedł i powiedział „pójdź za mną” – dlatego tu jesteśmy.
  • chrześcijanie należą do wspólnoty. Czy ja czuję się częścią wspólnoty? Nie idę przez swoje życie sam. Mam wokół siebie innych ludzi o tym samym systemie wartości, o tym samym celu. Tak jak kibice na stadionie. Jesteśmy kibicami Zwycięzcy – Jezusa.
  • chrześcijanin to człowiek, który doświadczył przebaczenia. Czy czuję, że Jezus przebaczył mi moje grzechy i to, co wynika z moich słabości? Z miłości do mnie, obmył mnie Krwią swojego męczeństwa.
  • chrześcijanie dążą do pełni, do spotkania z Chrystusem. Nie mogę zatrzymać się i powiedzieć: „Jestem już na szczycie rozwoju duchowego, nic więcej nie potrzebuję”. Nasze życie to droga, której celem jest pełne zjednoczenie z Chrystusem.

 

Więcej:

Przeczytaj opis męczeństwa św. Perpetui i Felicyty. 

Przeczytaj kazanie papieża Franciszka z 13 października 2016 roku wygłoszonego w domu św. Marty

ks. Jarosław Gawęda

ks. Jarosław Gawęda

Od dawna chciałem dążyć do sukcesu w życiu i dzielić się z innymi doświadczeniami z tej drogi, dlatego w 2009 roku założyłem pierwszy blog. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, co wkrótce wydarzy się w moim życiu i dokąd mnie to zaprowadzi. Tym bardziej nie wiedziałem, że w 2017 roku odprawię pierwszą Mszę Świętą. Ta wspaniała przygoda trwa do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

28

Lis

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
Powstaje gra o tym, czym jest Eucharystia. W jej trakcie gracze będą odbędą podróż do fantastycznego świata w którym od wielu lat nie było

24

Lis

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, a zarazem ostatnią niedzielę roku liturgicznego. I tak jak za miesiąc będziemy podsumowywać cały rok 2019: jaki

22

Paź

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
 W dnach 19-20 października 2019 roku w Przytkowicach miał miejsce niezwykły jubileusz – 40-lecie scholi parafialnej. Była to okazja do spotkania się tych, którzy

03

Paź

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
Drodzy ministranci! Zbliżają się w naszym dekanacie rozgrywki kwalifikacyjne do XV Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar KNC w Piłce Nożnej Halowej. Zobaczcie

19

Wrz

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem prawie 60 tysięcy ludzi spotkało się w ramach akcji “Polska pod Krzyżem”.
%d bloggers like this: