Tancerze Ledniccy

XXIV Spotkanie Młodych LEDNICA 2000
6 czerwca 2020
Cały Twój

 

Spotkajmy się w strefie Lednickiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Startujemy za:

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Kochani, jesteście bardzo kochani!

6 czerwca 2020 roku Pola Lednickie na nowo zapełnią się młodymi ludźmi, którzy razem będą się modlić, śpiewać i wsłuchiwać się w Słowo Boże! Zgromadzeni na XXIV Spotkaniu młodych LEDNICA 2000, będziemy przeżywali i rozważali słowa tegorocznego hasła – „Cały Twój”.

W zeszłym roku usłyszeliśmy z ust Jezusa zapewnienie: „Wiesz, że Cię kocham”, a na tegorocznym Spotkaniu chcemy Mu odpowiedzieć słowami: „Cały Twój”. Te słowa zostały zaczerpnięte z motta biskupiego Karola Wojtyły, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Podążając tropem inicjatora Spotkań Młodych Ojca Jana W. Góry OP, przyglądamy się życiu duchowego założyciela Lednicy – św. Jana Pawła II, który już w młodości odkrył zawierzenie Maryi jako prostą i skuteczną drogę do Jezusa.  

6 czerwca 2020 roku, podczas XXIV Spotkania Młodych LEDNICA 2000, opowiemy o Maryi, która przygotowuje drogę swojemu Synowi. Ona najlepiej ukazuje nam, jak od najmłodszych lat możemy powierzać się Bogu. Maryja przez swoją delikatność i pokorę uczy nas, jak słuchać Boga i wypełniać Jego wolę w swoim życiu. Chcemy razem z Maryją odkrywać, czym jest miara serca, którą mierzymy samych siebie, Kościół i otaczający nas świat. Wraz z apostołem Piotrem wyznajemy wiarę w Jezusa Chrystusa i jednocześnie z Janem Ewangelistą przyjmujemy Maryję jako naszą Matkę, zapraszając Ją do naszego życia, by wspólnie powiedzieć Chrystusowi: “Cały Twój”.

o. Wojciech Surówka OP
o. Wojciech Prus OP
Duszpasterze Lednicy

Przeżyjmy Lednicę wspólnie
u Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Jak mogę przeżyć Lednicę w tym roku?

Weź udział w transmisji

Sprawdź program transmisji z pól lednickich. Możesz oglądać ją zarówno w internecie (YouTube, Facebook) jak i w telewizji (Tv Trwam). Niech to będzie przede wszystkim duchowe wydarzenie!

Przyjedź do Kalwarii​

Niestety nie będzie nam dane spotkać się wspólnie na polach lednickich. Ale możemy, z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarnych, spotkać się u Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zgłoś swój udział i poczekaj na potwierdzenie.​

Ćwicz tańce​

Tańce lednickie nie są skomplikowanymi układami. Jednak trzeba je dobrze opanować. Możesz to zrobić w domu lub z przyjaciółmi. Wszystkie układy znajdziesz na YouTubie. Możesz skorzystać z naszego poradnika.​

Weź udział w transmisji online

  • 15.00Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • 15:30Konferencja o. Romana Bieleckiego OP
  • Przerwa
  • 19.00Rozpoczęcie XXIV Spotkania Młodych LEDNICA 2000 #Lednicawdomu
  • 19:10Opowieść o Ofiarowaniu Maryi w świątyni
  • 19:20Błogosławieństwo rodziców
  • 19:30Medytacja „Czy mogę w Tobie zamieszkać?”
  • 19:40Zawierzenie się przez Matkę Bożą Lednicką
  • 20.00Msza Święta celebrowana przez Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka
  • 21.00Apel Jasnogórski – łączenie z Częstochową
  • 21:30Gest „Płaszcza Maryi”. Poświęcenie i przyjęcie szkaplerza lednickiego
  • 21:40Przemówienie Ojca Świętego Franciszka
  • 21:45Wspomnienie św. Jana Pawła II. Litania do św. Jana Pawła II
  • 22:00Adoracja Najświętszego Sakramentu. Akt wyboru Chrystusa
  • 22:20Symboliczne przejście przez Bramę III Tysiąclecia

Transmisję z Lednicy możesz oglądać na

YouTube

Facebook

lub w telewizji Trwam

Przeżyjmy Lednicę wspólnie
w Kalwaryjskiej Strefie Lednickiej

Witajcie kochani,

niestety, jak wiecie, w tym roku nie będzie nam dane spotkać się na Lednicy. Jednak dzięki zmniejszonym ograniczeniom, proponuję, abyśmy spotkali się w naszym Maryjnym sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i tam chcieli wyśpiewać Jej radosne “Totus Tuus”, czyli “cały Twój”. To zawołanie wziął jako dewizę swojej pasterskiej posługi Jan Paweł II, patron i inspirator Lednicy. A sam, jako ksiądz i biskup krakowski, często bywał na dróżkach kalwaryjskich, zawierzając Maryi wszystkie swoje sprawy. Dlatego w tym roku przeniesiemy Lednicę do Kalwarii Zebrzydowskiej!

Jak będzie wyglądała Strefa Lednicka?

Ustawiamy się na parkingu przed ołtarzem polowym. Jeżeli pogoda nam pozwoli, to tańczyć będziemy na parkingu. Msza Święta i Adoracja Najświętszego Sakramentu również będą na ołtarzu polowym. Obraz z projektora będzie rzucany na ścianę klasztoru. Będziemy mieć swoje nagłośnienie i oświetlenie. Przy klasztorze stanie również nasza własna mini Ryba. Dzięki temu choć trochę będziemy mogli wczuć się w klimat Lednicy. Będziemy również łączyć się z centralą na Polach Lednickich i pozdrawiać tych, którzy będą oglądać transmisję. Oczywiście, trzeba będzie zachowywać wszystkie wytyczne sanitarne. Szczegółowy program przedstawiony jest poniżej.

Kto może wziąć udział w Strefie Lednickiej?

W Strefie Lednickiej mogą wziąć udział członkowie Tancerzy Lednickich Strona Dobra a także zaproszone osoby. Jeśli zostałeś przez kogoś zaproszony, musisz zgłosić chęć udziału i poczekać na zwrotne potwierdzenie mailowe. 

W jakim przedziale wiekowym?

Musisz mieć więcej niż 14 lat. Niepełnoletni muszą pozostawać pod opieką pełnoletniego opiekuna.

Co muszę wziąć ze sobą?

Pamiętajcie, że może być zimno i mokro a spotkanie (jak zwykle) trwa do późna. Dlatego trzeba się ciepło ubrać. Wziąć coś przeciwdeszczowego. Można wziąć karimatę, aby mieć na czym usiąść lub uklęknąć w czasie Adoracji. Tak się przygotujcie, aby nie było potrzeby pożyczania różnych rzeczy od siebie. Obowiązkowym wyposażeniem jest też maseczka. I kilogramy dobrego humoru!

Jaki jest koszt udziału?

Nie ma żadnych kosztów. Jak na razie zamówiłem 50 symboli lednickich – szkaplerzy Maryjnych. Jeśli w poniedziałek będę widział, ze jest ich za mało, mogę zamówić więcej. Może dotrą. Koszt tego szkaplerza (który jest też cegiełką na utrzymanie Lednicy to 13 zł). Planujemy też kolację – ciepłą herbatę i drożdżówkę (lub nawet dwie). Koszt kolacji to 5 zł.

Pozdrawiam was serdecznie,
ks. Jarosław Gawęda

Godz.

Transmisja z Lednicy

Strefa Lednicka w Kalwarii

13:00

 

Próba tancerzy lednickich

14:00

Rejestracja uczestników

15:00

Koronka do Bożego Miłosierdzia

transmisja

15:30

Konferencja wygłoszona przez o. Romana Bieleckiego OP

transmisja

16:00

Tańce lednickie / czas spowiedzi / adoracja w kaplicy

18:00

Kolacja

19:00

Rozpoczęcie XXIV Spotkania Młodych

transmisja

19:10

Opowieść o Ofiarowaniu Maryi w świątyni

transmisja

19:20

Błogosławieństwo rodziców

transmisja

19:30

Medytacja „Czy mogę w Tobie zamieszkać?”

transmisja

19:40

Zawierzenie się przez Matkę Bożą Lednicką

transmisja

20:00

Eucharystia

Eucharystia na ołtarzu polowym

21:00

Apel Jasnogórski

transmisja

21:30

Gest „Płaszcza Maryi”. Poświęcenie i przyjęcie szkaplerza lednickiego

transmisja

21:40

Przemówienie Ojca Świętego Franciszka

transmisja

21:45

Wspomnienie św. Jana Pawła II
Litania do św. Jana Pawła II

transmisja

22:00

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Adoracja Najświętszego Sakramentu na ołtarzu polowym

22:10

Wybór Chrystusa

transmisja

22:10

Symboliczne przejście przez bramę tysiąclecia

Przejście przez mini bramę tysiąclecia

Uwaga! Zapisy tylko do czwartku, do godziny 23:59. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

Ćwicz tańce

Układy są bardzo proste i składają się praktycznie z tych samych elementów. Możesz nauczyć się ich w domu lub tańcząc z przyjaciółmi.

"Ojciec"

Taniec rozpoczyna się od młynka.

Specyficzny dla tej piosenki jest refren, w którym pokazujemy naszemu Ojcu w niebie, aby prowadził nas w naszym życiu. Drugim elementem refrenu są góralskie haczyki.

Drugi układ, który występuje tylko w tej piosence, to oko opatrzności (przez całą piosenkę wykonujemy go wspólnie, tworząc trójkąt z kciuka i palca wskazującego prawej ręki, ale ostatni raz wykonujemy go sami obiema rękami patrząc w niebo).

"Amen"

W piosence jest specyficzny taniec do słów refrenu oraz błogosławieństwo (pokazane na samym początku filmu): w imię Ojca (dłonie na czoło), w imię Syna (dłonie na serce) i Ducha (dłonie na ramiona). Wszystko bardzo ładnie pokazane na filmiku z próby tancerzy.

"Tak, tak Panie"

Taniec zaczynamy od falowania, które powtarza się podczas każdej zwrotki.

Każdy refren tańczymy tak samo: jedna ręka do góry, druga na serce. Po trzech powtórzeniach wykonujemy obrót i poczwórne klaśnięcie. W czasie solo instrumentalnego, tradycyjne już haczyki.

"Nasze oczekiwania"

W tej piosence należy zapamiętać sekwencję gestów zaprezentowaną na początku filmiku: gest pokory (złożone ręce nad głową), gest ubóstwa (kołyska z rąk przed sobą), gest ufności (otwarte ramiona), gest miłości (ręce złożone na piersiach). Powtarza się ona w czasie każdego refrenu.

Po za tym mamy haczyki oraz słoneczko (taniec w parach lub w kilka osób, kiedy wszyscy dotykają się dłońmi).

Pod koniec pojawia się jeszcze jeden element, delikatne falowanie (3:01 filmiku). 

"Prośba o Ducha"

Pierwszym elementem tego tańca jest gołębica, jeden z symboli przedstawiających Ducha Świętego, w tym geście krzyżujemy swoje ręce tak, aby stworzyły one skrzydła i falujemy tymi skrzydłami w górę i dół oraz na boki. Następnie stoimy prosto, jedną rękę kładziemy na czoło, drugą rękę wyciągamy prosto w bok i wykonujemy obrót za nią, po czym klaszczemy w dłonie dwa razy, później zmieniamy ręce i wykonujemy ten element  łącznie cztery razy.

W kolejnym kroku dobieramy się w pary, wyciągamy swoje prawe ręce i tworzymy z nich skrzydła gołębicy, w takiej figurze poruszamy się po okręgu, po czym zmieniamy ręce i robimy to samo łącznie cztery razy.

Dochodzimy do refrenu, w którym już stoimy osobno, ustawiamy się obok siebie w rzędach i wykonujemy krok odstawono-dosawny raz w prawo, raz  w lewo dodatkowo falując rękami. Tak robimy przy pierwszym refrenie, natomiast gdy słyszymy refren po raz drugi znów wykonujemy krok odstawno-dostawny, ale jedną rękę przykładamy do ucha nasłuchując głosu Boga, a drugą wyciągamy do góry, jakbyśmy chcieli dotknąć nieba. Następnie na słowa „tak mówi Bóg, Duch wieje kiedy chce, zaufaj mu, pozwól by porwał cię” stoimy prosto w rzędach, jedną rękę uginamy do kąta 90 st. z otwartą dłonią, później zmieniamy ją na drugą. W kolejnym kroku krzyżujemy swoje ręce tak, aby powstały skrzydła gołębicy i falujemy nim. Wykonujemy tą figurę cztery razy.

 

 

"Podnoszę głowę"

Na początku ustawieni w rzędach przybijamy piątki osobo obok siebie.Gdy usłyszymy pierwsze słowa piosenki łączymy się w pary, wyciągamy palec (na prostym łokciu) i stykam go z palcem partnera. W takiej pozycji chodzimy po okręgu.

Następnie podczas refrenu wracamy do rzędów, z palców robimy znak zwycięstwa i pokazujemy nimi na niebo na zgiętych łokciach. W kolejnym kroku krzyżujemy ręce na piersi, następnie robimy cztery kroki do przodu z wyciągniętymi do góry ramionami i wracamy do tyłu robiąc dwa obroty. Powtarzamy to cztery razy. 

Podczas zwrotki i refrenu wykonujemy te same kroki co wcześniej. Później ustawieni w rzędach  z rąk robimy serca i „wyrzucamy” je do góry raz w prawą, raz w lewą stronę. Taniec kończymy haczykami.

 

"Ty jesteś Drogą"

Przez pierwsze sekundy piosenki stoimy i klaszczemy w dłonie, następnie poruszamy się w rytm muzyki. Na słowa „jestem” wyciągamy dłoń przed siebie i przeglądamy się w niej jak w lustrze.

Podczas refrenu ustawiamy się w rzędach. Ręce najpierw wyciągamy do przodu, później na boki i do góry. Następnie zaczynając od dołu dłońmi rysujemy koło, zatrzymujemy ręce nad głową. W takiej pozycji wykonujemy obrót. Następna zwrotka i refren wyglądają tak samo.

W kolejnym kroku łączymy się w pary, przykładamy do siebie prawe ręce i chodzimy po okręgu.

"Błogosławcie Pana"

Stajemy w rzędach, łapiemy za ramiona osoby obok. Stawiamy prawą nogę z przodu, a lewą z tyłu. Bujamy się tak do końca refrenu.

W kolejnym kroku łączymy się w pary, przykładamy do siebie prawe ręce i chodzimy po kręgu.

 

Do zobaczenia na lednickich polach
w przyszłym roku!