24

Lis

2019

Jezu, wspomnij na mnie…

ks. Jarosław Gawęda
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Share on print

Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, a zarazem ostatnią niedzielę roku liturgicznego. I tak jak za miesiąc będziemy podsumowywać cały rok 2019: jaki był, co przyniósł a co wziął, to dzisiaj warto zapytać siebie: czy ten mijający rok liturgiczny zbliżył mnie do Jezusa?

Bo po to właśnie jest ten cykl: adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post i Wielkanoc, różne mniejsze uroczystości i wydarzenia kościelne, byśmy zbliżali się do Jezusa. To nie jest koło, które co roku wykonuje pełen obrót, ale spirala podnosząca mnie do Boga. Dzisiaj inaczej podchodzimy do wielu rzeczy niż wtedy, gdy byliśmy dziećmi, a nawet do tego, co było rok temu. Czy czuję, że jestem bliżej Jezusa? Że lepiej Go znam? Że doświadczam Go w moim życiu?

Nie sposób zadać sobie pytanie, dlaczego dzisiaj Kościół czyta właśnie taką Ewangelię. Przecież jest tyle fragmentów, gdzie Jezus wprost wskazuje, że jest Królem. A z dzisiejszego fragmentu w żaden sposób to nie wynika. Wręcz przeciwnie. Ludzie, którzy stoją pod krzyżem wyśmiewają Jezusa. Członkowie Wysokiej Rady drwią z Niego, podobnie żołnierze. Napis który jest przybity do krzyża nie jest wyznaniem wiary, ale szyderstwem Piłata z żydów – patrzcie, oto wasz król, tak kończą ci, którzy próbują walczyć o niepodległość – zdaje się mówić. Nawet skazaniec, który wisi na krzyżu obok Jezusa drwi: – wybaw siebie i nas.

Wśród tego zgiełku szyderstwa i drwin pojawia się zupełnie inny głos. Głos, który jako jedyny spotyka się z odpowiedzią Jezusa – Jezu, wspomnij na mnie, gdy wejdziesz do swego królestwa. Ten człowiek, który jak sam podkreśla, sprawiedliwie odbiera karę za swoje czyny, z pokorą i ufnością zwraca się do Jezusa. Nie mówi do Niego w oficjalnej formule, jak Bartymeusz – Jezusie, Synu Dawida… – ale zwraca się do Niego w słowach w których da się wyczuć bliskość i czułość: Jezu. I nie oczekuje wiele. Tylko pamiętaj o mnie, o grzeszniku, o złoczyńcy, wtedy, gdy wejdziesz do swego królestwa. On nie spodziewał się odpowiedzi Jezusa. A już na pewno nie takiej, jaka otrzymał: – Zaprawdę powiadam Ci, jeszcze dziś będziesz ze mną w raju.

I my często słyszymy te słowa. Kiedy doświadczamy swojego grzechu, dostrzegamy zło jako w nas wyrządził i pełni pokory, skruszeni klękamy do kratek konfesjonału. Przez swoje wyznanie grzechów zdajemy się wołać – Jezu, ulituj się nade mną. – A kiedy kapłan udziela rozgrzeszenia, to tak, jakby sam Chrystus odpowiadał nam – Jeszcze dziś ze mną będziesz w raju. – I my tego raju dotykamy. W sakramencie pokuty i pojednania. Na szczęście nie umieramy, nie jednoczymy się zaraz z Bogiem, ale wstajemy i wracamy do naszych domów, do pracy, do naszych środowisk, ale inni, odmienieni. Bo zaczerpnęliśmy moc Bożej miłości. Wracamy po to, by zmienić swoje życie, by pokonać swoje słabości i pokazać, że Jezus Chrystus jest naszym Królem i Panem naszego życia.

Co takiego zobaczył w Jezusie ten człowiek, czego nie widzieli inni? Co takiego zobaczył w Nim ślepiec Bartymeusz? Co zobaczył Piotr, który w imieniu apostołów, odpowiada Jezusowi: – Panie, dokąd pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego! – Co takiego ja zobaczyłem w Jezusie, że dzisiaj jestem tutaj w kościele?

ks. Jarosław Gawęda

ks. Jarosław Gawęda

Od dawna chciałem dążyć do sukcesu w życiu i dzielić się z innymi doświadczeniami z tej drogi, dlatego w 2009 roku założyłem pierwszy blog. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, co wkrótce wydarzy się w moim życiu i dokąd mnie to zaprowadzi. Tym bardziej nie wiedziałem, że w 2017 roku odprawię pierwszą Mszę Świętą. Ta wspaniała przygoda trwa do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

15

Paź

2020

ks. Jarosław Gawęda
5 komentarzy
Szczęść Boże. W związku z wprowadzonymi ograniczeniami na terenie naszego powiatu, jesteśmy zmuszeni kontynuować kurs lektorski w wersji online. Proszę wszystkich uczestników, aby jak

19

Wrz

2020

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
W roku szkolnym 2020/21 planujemy organizację kursu lektorskiego w naszym dekanacie. W miarę możliwości kurs będzie odbywał się stacjonarnie w klasztorze oo. Bernardynów w

28

Lis

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
Powstaje gra o tym, czym jest Eucharystia. W jej trakcie gracze będą odbędą podróż do fantastycznego świata w którym od wielu lat nie było

24

Lis

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, a zarazem ostatnią niedzielę roku liturgicznego. I tak jak za miesiąc będziemy podsumowywać cały rok 2019: jaki

22

Paź

2019

ks. Jarosław Gawęda
Brak komentarzy
 W dnach 19-20 października 2019 roku w Przytkowicach miał miejsce niezwykły jubileusz – 40-lecie scholi parafialnej. Była to okazja do spotkania się tych, którzy

ZANIM ZACZNIESZ...

... POMÓDL SIĘ DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen!

%d bloggers like this: