Wyrusz w drogę

Objawienie Pańskie

I czytanie: Iz 60, 1-6

II czytanie: Ef 3, 2-3a. 5-6

Ewangelia: Mt 2, 1-12

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon”. Skoro usłyszał to król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: „W Betlejem judzkim, bo tak napisał prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela”. Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: „Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon”. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do ojczyzny.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email
Share on print

Święto Epifanii, czyli Objawienia. Z początku było to ważniejsze święto, niż Boże Narodzenie. „To, co Bóg w noc Bożego Narodzenia szeptał na ucho, Epifania chce głosić z dachów świata” (kard. Meisner). Dzisiaj cały świat dziękuje Bogu za dar odkupienia, a Kościół za dar wiary.

To nie jest wydarzenie historyczne. Być może miała miejsce wówczas wielka koniugacja planet (Jupitera i Saturna), ale nie to jest najważniejsze. Nawet nie to, kim byli tajemniczy mędrcy i skąd przybyli. Ewangelista Mateusz chce pokazać nam dwie postawy:

  • Herod i żydowscy uczeni – są blisko (od Betlejem dzieliło ich kilka kilometrów), znają pisma, ale nie są zainteresowani. Herod szuka nie po to, by zrozumieć i poznać, ale by niszczyć.
  • Mędrcy – przemierzają wiele kilometrów, interesuje ich świat i badając go, spotykają Jezusa.

W jaki sposób zostać mędrcem i nie popaść w tą pierwszą, Herodową postawę? Ewangelia pokazuje nam kilka drogowskazów:

WYRUSZ – Bóg stopniowo objawia się człowiekowi. Po wygnaniu z raju, ta bezpośrednia relacja z Bogiem została zerwana. Teraz każdy z nas szuka Go. Jest w nas pragnienie odbudowania tej relacji. W pierwszym czytaniu z księgi Proroka Izajasza usłyszeliśmy o ludzie, który z całego świata przybędzie do nowej Jerozolimy, nad którą rozbłyska chwała Pana. Czy stać mnie na to, żeby wyjść ze swojej strefy komfortu? W jaki sposób? Będę czytał Pismo Święte, może jakąś książkę o tematyce religijnej albo film, może pojadę na pielgrzymkę czy na rekolekcje. Jest wiele sposobów, aby wyruszyć.

DAJ SIĘ PROWADZIĆ – kiedy już zdobędziemy się na trud wędrówki, odczujemy, że jesteśmy prowadzeni. Na początku swojej Ewangelii (rozdział 2), Mateusz jakby chce odpowiedzieć na pytanie: „Gdzie?” – Gdzie narodził się Mesjasz? – to pytanie wkłada w usta mędrców. Gdzie uciekł przed nienawiścią Heroda? Gdzie zamieszkał? Równocześnie pokazuje, jak w tym wszystkim wypełniają się proroctwa. Jak refren powraca zdanie: tak miało spełnić się słowo, które Pan powiedział przez proroka. Mędrcy mają wrócić inną drogą, Józef ma uciekać. Wszystko, co się dzieje jest przez Boga przygotowane i zapowiedziane. Czy ja pozwalam prowadzić się Bogu, czy raczej sam narzucam mu moje warunki?

PRZYGOTUJ SIĘ NA SPOTKANIE ZE ZŁEM – dopiero kiedy dojdziemy do Niebieskiego Jeruzalem, będziemy wolni od zła. Niestety w czasie naszej wędrówki napotkamy wiele pułapek. Zapewne natrafili na wiele przeszkód. Potrafili je pokonać dzięki temu, że byli uzbrojeni w wytrwałość. Musimy być mądrzy, nie dać się nabrać.

DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ – mędrcy szukali króla a znaleźli dziecię. Bóg nie działa tak, jak my się spodziewamy. Często nawet nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie wyjścia z różnych naszych sytuacji, a dla Boga nie ma nic niemożliwego.

ODDAJ POKŁON – aby cały ten trud wędrówki nie był stracony, u jego kresu musi być moment, gdy trzeba uznać w Jezusie swojego Pana, zaangażować się.

OFIARUJ DARY – spotkanie z Bogiem prowadzi do ofiarowania darów. Złoto, to co mamy najcenniejszego, czyli naszą miłość. Kadzidło, czyli naszą modlitwę i czas zainwestowany w odbudowanie relacji z Bogiem; wreszcie mirrę, która służyła do namaszczenia martwego ciała (proroctwo dotyczące misji Jezusa), która symbolizuje także nasze rany. Oddaj Bogu to, co jest słabe i grzeszne, a On to przemieni.

Mędrcy wracają inną drogą, bo ta wędrówka zmieniła ich życie. Jeśli ją podejmiesz, zmieni też twoje! Zostań mędrcem.

 

Źródła:

  • Paciorek Antoni (red.), „Nowy Komentarz Biblijny, Nowy Testament, Ewangelia wg. Św. Mateusza”, wyd. św. Paweł, s. 114-128
  • https://liturgia.wiara.pl/doc/1045530.Objawienie-Panskie
  • https://niezbednik.niedziela.pl/artykul/2442/Pelnia-Swiatla-Bozego-dla-wszystkich
  • https://info.dominikanie.pl/2018/01/dominikanskie-kazania-na-objawienie-panskie-2018/

Autor:

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne komentarze do Pisma Świętego:

01

Sty

2020

"Wyrusz w drogę"

Kazanie świąteczne
Objawienie Pańskie
Brak komentarzy

12

Gru

2019

"Archetyp męskości"

Kazanie niedzielne
Niedziela Świętej Rodziny
Brak komentarzy

12

Gru

2019

"I stała się Światłość"

Kazanie świąteczne
Boże Narodzenie
Brak komentarzy

Przeczytaj inne wpisy na stronie:

Powstaje RPG o Eucharystii

Powstaje gra o tym, czym jest Eucharystia. W jej trakcie gracze będą odbędą podróż do fantastycznego świata w którym od wielu lat nie było już Eucharystii, a ludzie całkowicie o niej zapomnieli. Odkrywając, co do tego doprowadziło, gracze będą musieli nauczyć ludzi o tym, czym jest Eucharystia, a także zdobyć wszystkie przedmioty, które zostały zagrabione…

Czytaj więcej »

Jezu, wspomnij na mnie…

Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, a zarazem ostatnią niedzielę roku liturgicznego. I tak jak za miesiąc będziemy podsumowywać cały rok 2019: jaki był, co przyniósł a co wziął, to dzisiaj warto zapytać siebie: czy ten mijający rok liturgiczny zbliżył mnie do Jezusa? (więcej…)

Czytaj więcej »

Jubileusz 40-lecia scholi

 W dnach 19-20 października 2019 roku w Przytkowicach miał miejsce niezwykły jubileusz - 40-lecie scholi parafialnej. Była to okazja do spotkania się tych, którzy przed laty byli zaangażowani w działanie parafialnej scholi a także należeli do ruchu oazowego, chodzili na spotkania lub jeździli na rekolekcje. Pomimo upływu lat i faktu, że niektórzy już nie mieszkają…

Czytaj więcej »

Mistrzostwa dekanalne piłki halowej 2019/20

Drodzy ministranci! Zbliżają się w naszym dekanacie rozgrywki kwalifikacyjne do XV Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar KNC w Piłce Nożnej Halowej. Zobaczcie więcej informacji. (więcej…)

Czytaj więcej »

Polska pod Krzyżem

14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem prawie 60 tysięcy ludzi spotkało się w ramach akcji "Polska pod Krzyżem". W tym samym momencie, w tysiącach parafii wierni spotkali się na wspólnych modlitwach, także w naszej parafii. Zobaczcie fotorelację. (więcej…)

Czytaj więcej »
%d bloggers like this: